İstanbul’da yaşayanlar özellikle eğitim alanında çok şanslıdır. Çünkü 400’den fazla branşta eğitim kurs desteği sağlayan İsmek Kursları bulunmaktadır. Hemde İstanbul’un 235 farklı noktasında size en yakın yerde yer almaktadır. Hemde ücretsiz ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti yada yabancı ülke ayrımı yapmadan eğitim vermektedir. Normalde 16 yaş üzeri bireylere eğitim veren bu kurum yaz aylarında okulların tatil olması ile birlikte çocuk ve gençler içinde çok güzel yaz okulu açıyor.

İsmek Kursları

İsmek 2016-2017 Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?
18 Mayıs tarihinde başlayan İsmek 20. genel sergi ve festival ile yine bir eğitim öğretim dönemi son bulmuş olup, 2016-2017 eğitim öğretim dönemi için hazırlıklara başlanmıştır. İsmek 2016-2017 kayıtları her yıl olduğu gibi Eylül ayı ilk haftası başlayacak olup, kesin tarih açıklanması ile birlikte bizden buradan size duyuracağız.

İsmek Yaz Kursu Kayıtları Başladı
Bu yıl 2. gerçekleşecek olan ismek Yaz Kursları için kayıtlar 1 Haziran’da başlamış olup, bu yıl 9-21 yaş arasındaki çocuk ve gençler yararlanacaktır. Başvurular her zaman olduğu gibi İnternet üzerinden (kursiyer.ismek.org) sitesinden yapılmaktadır. Eğitimler 11 Temmuz’da başlayacak olup, 4 Eylül’e kadar devam edecektir. Yaz tatilini en güzel şekilde değerlendirmek isteyenleri bekliyoruz.

412 Branşta Ücretsiz Eğitim
Türkiye’de bir çok ilke imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi ismek 2016-2017 yılında 32 alanda 412 kurs sayısına ulaşmıştır. Hobi, kültür sanat ve meslek edindirme kursları ile her yaşa, her zevke göre branşlar bulunmaktadır. Kendini geliştirmek, meslek edinmek, iş kurmak yada zamanını en iyi şekilde değerlendirmek isteyenler branş listesine göz atmanızı öneriyorum. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda İsmek branş listesine göz atabilirsiniz. http://www.ucretsizkurs.net/wp-content/uploads/2015/12/ismek-brans-listesi.pdf

İstanbul Genelinde 235 Kurs Merkezi
İsmek kurslarının bir diğer güzel yönü size en yakın noktada oluşudur. Bu kapsamda şuan için 235 kurs merkezi bulunmaktadır. 39 İlçesi bulunan İstanbul’da her ilçede en az 2 şube olacak şekilde nüfus yoğunluğuna göre artan sayıda şubeleri bulunmaktadır. En fazla kurs merkezi Bağcılar ilçesinde 11 şube ile hizmet vermektedir. Kurs merkezlerini verdiği eğitime göre kategori haline getirmiştir.

Mesleki Uzmanlık Merkezi
Diğer şubelere göre daha ileri seviye uzmanlık alanında eğitimleri bulacağınız İsmek mesleki uzmanlık merkezleri Üsküdar, Fatih, Küçükçekmece, Bahçelievler ve Gazosmanpaşa ilçeleri olmak üzere 5 farklı şubesi bulunmaktadır. Bu şubelerin kendine özgü kuralları bulunmaktadır. Onlardan biride yaş sınırlaması olup, bu şubelerden eğitim alabilmeniz için 16-45 yaş arası olmanız gerekir. Kontenjan sınırlı olması nedeniyle kursiyerler sınavla belirlenmektedir.

Müzik İhtisas Merkezi
Her yaş insanın severek katılacağı eğitimlerden biride müzik ve sanat alanında olup, enstrüman, ses ve koro halinde eğitimler bulunmaktadır. Bağlama, Gitar, Ney, Ud gibi eğitimleri normal şubelerde bulabilirsiniz. Daha fazla ve uzmanlık seviyesinde eğitimler ise İsmek Müzik İhtisas Merkezi tarafından yapılmaktadır. Fatih ve Kadıköy’de bulunan müzik okullarından yine ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Spor Eğitim Merkezi
Hayat sadece iş ve mesleki eğitimlerden ibaret olmayıp, aynı zamanda sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı halinde gelmiş olan spor eğitimleri için İsmek’te özel kurslar bulunmaktadır. İsmek spor eğitim merkezleri kadın ve erkekler için özel branşlar içermektedir. Kadınlar için Aerobik, Plates ve Fitness eğitimleri bulunmaktadır. Erkekler içinde şuan tek branş olan Fitness ile vücut geliştirme imkanı bulacaksınız.

Engelli Eğitim Merkezi
İsmek’te insan olan ve yaş sınırına uyan her insan yararlanabilir. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanıza gerek yoktur. Yabancı uyruklu vatandaşlarda Emniyet Müdürlüklerinden alacakları belge ile eğitimlere katılabilir. Aynı şekilde İsmek kursları engelli vatandaşlarımıza da yönelik olup, hemen hemen tüm engelli vatandaşlar temel ve mesleki eğitimlere katılabilir. İşaret Dili, Braille Alfabesi gibi eğitimlere ek olarak engelli vatandaşlarımızın meslek edinmesi ve iş hayatına atılmalarına yönelik kurslar bulunur. İsmek engelliler merkezi Arnavutköy, Fatih ve Ümraniye’de hizmet vermektedir.

Perakende Okulu Kursları Başladı
Yine Türkiye’de bir ilke imza atan İsmek Perakende Okulu uygulaması ile iş garantili eğitimleri başlatmıştır. Satış sektörüne yönelik nitelikli elemanlar yetiştirmek için İsmek, Türkiye İş Kurumu ve Gıda Perakendencileri Derneği ile Kategori Mağazacıları Derneği üyesi şirketler İsmek’te eğitim alan kursiyerlere iş imkanı sağlıyor. Üyeleri arasında Bim, Teknosa, Vestel, Migros, Koçtaş, Real, Metro, Bimeks gibi firmalar bulunmaktadır. Eğitime katılan kursiyerlere aylık 1300 TL ödeme yapılmaktadır. İlk olarak teorik eğitim alan kursiyerler devamında yukarıda belirtilen firmalardan birinde 6-12 ay boyunca iş başında uygulama eğitimi almaktadır. Bu süreçte maaş + sağlık sigortası primleri İşkur tarafından ödenmektedir.

Sosyal Yaşam Merkezleri
İsmek sadece eğittim vermekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda emekli vatandaşlarımız içinde gündüzleri hoşça vakit geçirecekleri ortamlar oluşturuyor. Bunun için ilk etapta Kartal Anadolu Sitesi ve Küçükçekmece Yeşilova kurs merkezlerinde projeyi hayata geçirdi. Belli bir yaşın üzerindeki vatandaşlarımız her gün bu merkezlerde huzurlu bir gün geçiriyor. Günlük gazeteler ve bir birinden özel etkinliklere katılıyor.

İsmek Mutfak Sanatları Okulu Başladı
Bir güzel projede yiyecek içecek alanında eğitim almak isteyenlere yönelik geçtiğimiz günlerde yapılan duyuru ile İsmek mutfak sanatları okulu Üsküdar’da tam donanımlı olarak kuruldu. Burada özellikle yiyecek içecek hizmetleri alanında nitelikli elemanlar yetiştirilecektir. Başta aşçılık ve pastacılık olmak üzere 7 farklı branşta eğitim seçeneği sunulmaktadır.

Başvurular Her Yıl Eylül İlk Haftası Başlıyor?
Kurslara katılmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri İsmek kayıtları ne zaman başlayacağı olup, bu sorunun cevabı her yıl Eylül ayı ilk haftası olmaktadır. Net tarih yaklaşık 1 ay kala belirlenmekte olup, kurum tarafından duyurusu yapılmaktadır. Kayıtlar eğitim süresince sürekli açık kalmakta olup, uygun olan branşlara dilediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

Kayıtlar İnternet Üzerinden Online Yapılıyor
2 Yıl önce başvuru sisteminde devrim niteliğinde yeniliğe imza atan İsmek başvuruları yalnızca İnternet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Bunun için kursiyer.ismek.org sayfasından T.C Kimlik Numarası, nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve doğum yılınızı girerek başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfada eğitimler, başlangıç ve bitiş tarihleri ile başvuru durumunu görebilir, başvuru yapabilir yada kayıt olduğunuz kursları iptal edebilirsiniz. İsmek kursları ile ilgili daha fazla bilgiye ayrıca aşağıda yer alan bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

http://www.ismekkurs.com/ismek-kayit-tarihleri
http://www.istanbulkurslari.com


İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) Kursları için 1 yorum yapılmış


vedat

SLM CNC KURSUNA KATILMAK İSTİYORUM BANA NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ