Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’da yaşayanlar eğitim alanında oldukça şanslı olup, özellikle sanat ve meslek kursları konusuna bakacak olursak, Dünya’nın örnek aldığı bir kurum olan İsmek bu ilimizde bulunmaktadır. 1996 Yılında 3 kurs merkezi ve 3 branş ile başladığı eğitim faaliyetleri 400’den fazla kurs seçeneğine ulaşmış durumdadır. 16 Yaş üzeri herkesin üst yaş sınırı olmadan yararlanabileceği kurslar tamamen ücretsiz olup, eğitimlerin büyük bir bölümü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifikalıdır.

İsmek Kursları

İsmek 2015-2016 Kayıtları (Devam Ediyor)
7 Eylül itibari ile başlayan ismek kayıtları bir çok branşta yeni kayıtlar almaya devam etmektedir. Size en yakın kursları görmek ve başvuru yapmak için hemen kursiyer.ismek.org adresine giriş yapabilirsiniz.

412 Branşta Ücretsiz Eğitim
Türkiye’de bir çok ilke imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi ismek 2015-2016 yılında 32 alanda 412 kurs sayısına ulaşmıştır. Hobi, kültür sanat ve meslek edindirme kursları ile her yaşa, her zevke göre branşlar bulunmaktadır. Kendini geliştirmek, meslek edinmek, iş kurmak yada zamanını en iyi şekilde değerlendirmek isteyenler branş listesine göz atmanızı öneriyorum. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda İsmek branş listesine göz atabilirsiniz. http://www.ucretsizkurs.net/wp-content/uploads/2015/12/ismek-brans-listesi.pdf

İstanbul Genelinde 235 Kurs Merkezi
İsmek kurslarının bir diğer güzel yönü size en yakın noktada oluşudur. Bu kapsamda şuan için 235 kurs merkezi bulunmaktadır. 39 İlçesi bulunan İstanbul’da her ilçede en az 2 şube olacak şekilde nüfus yoğunluğuna göre artan sayıda şubeleri bulunmaktadır. En fazla kurs merkezi Bağcılar ilçesinde 11 şube ile hizmet vermektedir. Kurs merkezlerini verdiği eğitime göre kategori haline getirmiştir.

Mesleki Uzmanlık Merkezi
Diğer şubelere göre daha ileri seviye uzmanlık alanında eğitimleri bulacağınız İsmek mesleki uzmanlık merkezleri Üsküdar, Fatih, Küçükçekmece, Bahçelievler ve Gazosmanpaşa ilçeleri olmak üzere 5 farklı şubesi bulunmaktadır. Bu şubelerin kendine özgü kuralları bulunmaktadır. Onlardan biride yaş sınırlaması olup, bu şubelerden eğitim alabilmeniz için 16-45 yaş arası olmanız gerekir. Kontenjan sınırlı olması nedeniyle kursiyerler sınavla belirlenmektedir.

Müzik İhtisas Merkezi
Her yaş insanın severek katılacağı eğitimlerden biride müzik ve sanat alanında olup, enstrüman, ses ve koro halinde eğitimler bulunmaktadır. Bağlama, Gitar, Ney, Ud gibi eğitimleri normal şubelerde bulabilirsiniz. Daha fazla ve uzmanlık seviyesinde eğitimler ise İsmek Müzik İhtisas Merkezi tarafından yapılmaktadır. Fatih ve Kadıköy’de bulunan müzik okullarından yine ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Spor Eğitim Merkezi
Hayat sadece iş ve mesleki eğitimlerden ibaret olmayıp, aynı zamanda sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı halinde gelmiş olan spor eğitimleri için İsmek’te özel kurslar bulunmaktadır. İsmek spor eğitim merkezleri kadın ve erkekler için özel branşlar içermektedir. Kadınlar için Aerobik, Plates ve Fitness eğitimleri bulunmaktadır. Erkekler içinde şuan tek branş olan Fitness ile vücut geliştirme imkanı bulacaksınız.

Engelli Eğitim Merkezi
İsmek’te insan olan ve yaş sınırına uyan her insan yararlanabilir. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanıza gerek yoktur. Yabancı uyruklu vatandaşlarda Emniyet Müdürlüklerinden alacakları belge ile eğitimlere katılabilir. Aynı şekilde İsmek kursları engelli vatandaşlarımıza da yönelik olup, hemen hemen tüm engelli vatandaşlar temel ve mesleki eğitimlere katılabilir. İşaret Dili, Braille Alfabesi gibi eğitimlere ek olarak engelli vatandaşlarımızın meslek edinmesi ve iş hayatına atılmalarına yönelik kurslar bulunur. İsmek engelliler merkezi Arnavutköy, Fatih ve Ümraniye’de hizmet vermektedir.

Başvurular Her Yıl Eylül İlk Haftası Başlıyor?
Kurslara katılmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri İsmek kayıtları ne zaman başlayacağı olup, bu sorunun cevabı her yıl Eylül ayı ilk haftası olmaktadır. Net tarih yaklaşık 1 ay kala belirlenmekte olup, kurum tarafından duyurusu yapılmaktadır. Kayıtlar eğitim süresince sürekli açık kalmakta olup, uygun olan branşlara dilediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

Kayıtlar İnternet Üzerinden Online Yapılıyor
2 Yıl önce başvuru sisteminde devrim niteliğinde yeniliğe imza atan İsmek başvuruları yalnızca İnternet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Bunun için kursiyer.ismek.org sayfasından T.C Kimlik Numarası, nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve doğum yılınızı girerek başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfada eğitimler, başlangıç ve bitiş tarihleri ile başvuru durumunu görebilir, başvuru yapabilir yada kayıt olduğunuz kursları iptal edebilirsiniz. İsmek başvurularının nasıl yapıldığını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. http://www.ismekkurs.com/ismek-kayit-tarihleri

Yaz Okulu Uygulaması Başladı
İlk defa geçtiğimiz uygulanmaya başlanan İsmek yaz okulu uygulaması ile yaz tatilini en iyi şekilde değerlendirmek isteyen 7 yaş üzeri çocuklar ve gençler bu eğitimlerden ücretsiz yararlanabilir.

Perakende Okulu Kursları Başladı
Yine Türkiye’de bir ilke imza atan İsmek Perakende Okulu uygulaması ile iş garantili eğitimleri başlatmıştır. Satış sektörüne yönelik vasıflı elemanlar yetiştirmek için İsmek, Türkiye İş Kurumu ve Gıda Prakendencileri Derneği ile Kategori Mağazacıları Derneği üyesi şirketler İsmek’te eğitim alan kursiyerlere iş imkanı sağlıyor. Üyeleri arasında Bim, Teknosa, Vestel, Migros, Koçtaş, Real, Metro, Bimeks gibi firmalar bulunmaktadır. Eğitime katılan kursiyerlere aylık 1000 TL ödeme yapılmaktadır.

Semerkand İsmek Kurs Merkezi Eğitime Başladı
Her yıl gelişen ve yenilenen kurum yeni kurs merkezleri açmaya devam ediyor. Son olarak Beylikdüzü ilçesine yeni bir şube açılmış olup, Beylikdüzü Semerkand AVM binasında yeni şubesi eğitime başlamıştır.


Yorum yapılmamış