İstanbul’da yaşayan insanlar her ne kadar bu şehirden sıkılsalar da aslında vazgeçemediğimiz bir çok güzel yönü bulunmaktadır. Onlardan biride eğitim faaliyetleri olup, özellikle çalışma hayatına yönelik projelerin bulunduğu sanat ve meslek kursları İstanbul dışında da bir çok yerde bulunuyor olsa da İstanbul’daki kadar kaliteli ve özverili oldukları söylenemez. Sadece Türkiye değil dünyaya örnek bir eğitim kurumu olan İsmek (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Eğitim Merkezi) 16 yaş ve üzeri insanlar için adeta yeniden eğitim heyecanı yaşatmaktadır. İstanbul’un her yerinde bulacağınız şubeleri ile size en yakın noktadadır. Aklınıza bile gelmeyecek eğitimleri bulacağınız yaklaşık 400 farklı branş listesi ile seçim yapmakta zorlanacaksınız.

İsmek

İsmek Kursları Nedir?
Sadece İstanbul’da yaşayan insanlara yönelik olan bu kurum 1996 yılında çok kısıtlı imkanlar ile faaliyete geçmiş ve 20 yıllık süreçte inanılması güç bir şekilde model hale gelmiştir. Her gün yabancı ülkelerden gelen yabancı eğitim heyetleri İsmek’in çalışma şeklini incelemektedir. Sanat ve meslek eğitimi olması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı yaş sınırı koymuş olup, genel anlamda 16 yaş ve üzeri olmak gerekiyor. (Bazı branşlarda daha küçük yaşta olabilir.) İstanbul’da bulunan tüm insanların burada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bir ayrım yapılmamış olup, yabancı ülke vatandaşları da kendilerine uygun eğitimlerden yararlanabilmektedir. Tüm eğitimler ücretsiz olup, ayrıca eğitimlerin büyük bölümü Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Onaylı Sertifikalıdır.

İsmek Kayıt Tarihleri
İstanbul’un halk üniversitesi haline gelen İsmek kayıt tarihlerini aslında bir yere kayıt etmelisiniz. Çünkü şuana kadar yaklaşık 2 milyon insanın eğitim aldığı İsmek kayıtları başladığında kısa sürede dolmaktadır. Genel kayıtlar her yıl Eylül ayı ilk haftası başlamakta olup, yeni uygulama ile artık sadece internet üzerinden online yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl hayata geçen online başvuru ile artık kurs merkezlerinde kayıt dönemi kapanmıştır. Peki nasıl kayıt olacağız, neye dikkat edeceğiz, hemen onlarıda görelim.

Kayıt İçin 2 Dakikanızı Ayırın
Eski sistemde kurs merkezlerinde izdiham içinde yapılan İsmek kayıtları gelişen teknolojinin imkanlarından yararlanılarak artık sadece 2 dakika ve Dünya’nın neresinde olursanız olun kayıt tarihlerini kaçırma gibi bir sorununuz olmuyor. Genel kayıtların başlaması ile birlikte aktif olan kursiyer.ismek.org adresine girerek vatandaşlık numaranız, nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve doğum tarihiniz ile giriş yapacağınız sistem sizi otomatik olarak tanıyacaktır. Daha önce başvuru yaptı yada eğitim aldıysanız onların kayıtları da karşınıza çıkacaktır. Sisteme girdiğinizde size en yakın kurs merkezleri, branşlar, eğitim tarihleri, başvuru ve boş kontenjan durumu ile merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulacak ve başvuru yapabileceksiniz. Eğitim başlamadan dilediğiniz an başvurunuzu iptal etme imkanı bulunmaktadır.

Kurs Merkezinden Sizi Arayacaklar
Online başvuru sadece ön kayıt niteliğinde olup, asil listede yer alan başvurular dikkate alınmaktadır. Eğitime kısa bir süre kala kurs merkezi yönetimi yada size eğitim verecek olan usta öğretici başvuru formunda belirttiğiniz telefon numarasından arayarak başvurunuzun geçerli olup, olmadığını sormaktadır. Evet başvurduğum bu eğitime katılacağım, derseniz sizi yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi ile kurs merkezine davet edecektir. Bu aşamada bir çok insan vazgeçiyor. Vazgeçenlerin yerine yedek listede yer alan kursiyerler aranmaktadır. İsmek kurs merkezlerinde fotokopi çekme işlemi olmadığından çevreden kimlik fotokopisini çektirmeli siniz.

İsmek Kurs Merkezleri (240)
Trafik sıkıntısı olan İstanbul sizi korkutmasın, çünkü ismek kurs merkezleri İstanbul’un her yerinde olup, yaşadığınız ilçede birden fazla şube bulunmaktadır. 39 ilçesi bulunan İstanbul bunların 25’i Avrupa yakası 14’ü ise Anadolu yakasındadır. İsmek kurs merkezleri ile İstanbul’un 240 farklı noktasın da olup, her ilçede birden fazla kurs bulunmaktadır. Bağcılar ilçemizde mesela 11 farklı şube bulunmaktadır.

İsmek Branş listesi (348)
İlk eğitim faaliyetlerine başladığında sadece 3 kurs merkezi ve 3 branş bulunan İsmek şuan 348 branş ile Türkiye’nin en geniş çaplı ücretsiz eğitim merkezidir. 32 Alan üzerine kurulu eğitim sistemi herkesin ihtiyaç duyacağı eğitimleri içermektedir. El sanatlarından, bilişim teknolojilerine aradığınız herşeyi bulacaksınız. Özel kurslarda olmayan eğitimleri İsmek’in ücretsiz imkanlarında bulacaksınız.

Birden Fazla Branş Seçebilir miyim?
Nüfusu 15 milyonu aşan İstanbul sunulan bu imkanlara oldukça önem vermektedir. O nedenle çok fazla branş seçme imkanı olmayıp, sadece aynı alanda 2 branş seçme imkanınız bulunuyor. Örnek yabancı dil alanında bir eğitim seçerseniz ikincisi de aynı alanda yabancı dil üzerine bir eğitim olmalıdır. Birini ingilizce seçeyim diğeride bilgisayar olsun derseniz bu mümkün olmayacaktır. Çünkü bilgisayar eğitimi Bilişim Teknolojileri alanında olması nedeniyle böyle bir seçim yapma imkanınız olmayacaktır.

Sertifika Alacak mıyım?
Yukarda bahsi geçen eğitimlerin hepsi sertifikalı olmayıp, bazılarında katılım belgesi verilmektedir. Bunun bilgisini eğitim almak istediğiniz kurs merkezine sorabilirsiniz. Eğitime 5/1’den fazla devamsızlık yapmayan ve başarılı olan kursiyerler eğitim döneminden 1-2 ay sonra sertifikalarını kurs merkezlerinden alabilir. Özürsüz şekilde devamsızlık sınırını aşan arkadaşlar sertifika hakkını kaybederler.

Spor Eğitimleri İçinde İsmek’ten Yararlanın
Sadece sanat ve meslek kursları ile sınırlı kalmayan kurum aynı zamanda mesleki uzmanlık merkezleri, müzik ihitsas merkezleri ve spor eğitim merkezleri ile kadın ve erkeklere özel ücretsiz spor eğitimleri bulunmaktadır. Kadınlar için Aerobik, Pilates ve Fitness branşı olup, erkekler içinse vücut geliştirmek için gerekli olan Fitness branşı bulunmaktadır. İsmek spor eğitimleri için sağlık raporu istenmektedir.

İstanbul’da Ücretsiz Kurslar
39 İlçe belediyesi bulunan İstanbul sadece İsmek’ten ibaret olmayıp bir çok ilçe belediyesi halkına özel eğitim imkanları sunmaktadır. Sitemizde Türkiye genelinde tüm ücretsiz kursların bilgisi yer almaktadır. Bunun için arama kısmına ikamet ettiğiniz ilçe adını yazarak arama yapmanız yeterli olacaktır.Yorum yapılmamış

*