İsmek Kursları

Türkiye’nin en eski sanat ve meslek edindirme kursları Halk Eğitim Merkezi (HEM) olmasına karşın maalesef beklenen başarıyı elde edememiştir. Ondan sonra yerel yönetimlerce hayata geçirilen projeler sadece Türkiye değil dünya genelinde büyük başarılara imza atmıştır. Örnek vermek gerekirse İSMEK açılımına baktığınızda İstanbul Büyükşehir  Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi olduğunu görürsünüz.

İstanbul Kursları

1996 Yılında Eğitim Hayatına Başladı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenim Merkez 1996 yılında o dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından kurulmuştur. İlk başladığında sadece 3 kurs merkezi ve 3 branş ile hayata geçtiğini belirtmek isterim. Aradan geçen 20 yıllık süreçte ise branş sayısı 400+ olup, kurs merkezi sayısı yine aynı şekilde 250’ye yaklaşmıştır.

Kimler Yararlanabilir?
İsmek açılımına dikkat ettiğinizde hayat boyu öğrenim olduğunu görürsünüz. Yani yaşadığınız ömür boyunca dilediğiniz eğitimden yararlanabileceğiniz anlamına geliyor. Tabii ki buna karşın belirli kriter ve kısıtlamalar bulunuyor. Alt yaş sınırı uygulaması olup, sanat ve mesleki eğitimlerde 16 yaş ve üzeri olmanız gerekir. Sadece müzik eğitimleri için alt yaş sınırı 15’e düşmektedir.

Çocuklar İçin Yaz Kursları
15 Yaş altı çocuk ve gençler için eğitim yok mu? diye sorabilirsiniz. Hemen bu konuda gerekli açıklamayı yapayım. İsmek okulların açık olduğu sürece sadece 15-16 yaş üzeri yetişkinlere eğitim imkanı sunmaktadır. Buna ek olarak ise son 2 yıldır düzenli hale getirdiği İsmek Yaz Okulu ile 9 yaş üzeri çocuk ve gençlerin yaz tatilinde İsmek kurslarından yararlanmasını sağlıyor. İsmek yaz kursları alt ve üst yaş sınırı uygulaması olup, geride bıraktığımız eğitim öğretim sürecinde 9-21 yaş arası çocuklar ve gençler kurslara kabul edildi.

İstanbul’da Yaşayan Herkes Yararlanabilir!
Gerekli yaş sınırlamasını aktardıktan sonra İsmek kurslarından İstanbul’da yaşayan herkesin yada tüm insanların yararlanabileceğini belirtmeliyim. Çünkü kurum Türkiye Cumhuriyeti yada yabancı ülke vatandaşı ayrımı yapmadan metropol kent İstanbul’da yaşayan herkese hayal ettiği eğitim imkanını sağlıyor.

Kurslar Ücretli mi?
Halk Eğitim Merkezi Kurslarının başarısız olmasındaki en önemli etken halen kursların ücretli mi, ücretsiz mi olduğu tartışılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı genelge ile ücret alınmayacağını belirtirken kurs yöneticileri kursiyerlerden bağış adı altında çeşitli miktarlarda ücret talep etmektedir. İsmek kursları ise tam aksine kurulduğu ilk günden itibaren hiç bir ücret talep etmemiştir.

İsmek Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?
Yukarıda yer alan bilgilere dikkat ettiyseniz çocuklar ve yetişkinler şeklinde 2 farklı eğitim grubunun olduğunu görmüşsünüzdür. O nedenle kayıt tarihleri hususunda da öncelikle bir dizi açıklama yapmam gerekir. 15 Yaş üzeri yetişkinlerin yararlandığı sanat ve meslek kurslarının kayıtları her yıl Eylül ayında başlarken çocuk ve gençlerin yararlandığı yaz kursları uygulaması ise okulların kapanmasına kısa bir süre kala başlamaktadır. Her yıl değişen tarih ve günlerde yapılması nedeniyle İsmek kayıt tarihleri ile ilgili güncel duyurulara aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. http://www.ismekkurs.com/ismek-kayit-tarihleri

Kayıtlar Nasıl ve Nerede Yapılır?
Öncelikle sürekli güncellemeleri takip etmek gerektiğini belirtelim. Çünkü 2 yıl öncesine kadar kurs kayıtları sadece kurs merkezlerinde yapılırken şimdi ise İnternet sitesinden ve 2 aşamalı olarak yapılmaktadır. İsmek resmi kayıt sayfası kursiyer.ismek.org adresinden yapacağınız kayıt ön başvuru niteliğinde olup, başvuru sıranıza göre asil yada yedek listede yer alırsınız. Asil listede yer alanlar kurs yönetimi tarafından aranma yada kısa mesaj ile bilgilendirilerek başvuru yaptığı kurs merkezine yanında nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelmesi istenir. Arama yada kısa mesaj ile kursiyere ulaşılamaması halinde o kursiyerin yerine yedek listeden bir arkadaş dahil edilir.

Hangi Eğitimlerden Yararlanabilirim?
Yazının giriş kısmında ilk kurulduğunda 3 branş ile başladığını belirttik günümüzde ise branş sayısı 400 ve üzeri haline gelmiştir. Branşları 30’dan fazla alan içerisinde toplamış olup, eğitim almak istediğiniz alana göz atmanız yeterlidir. Teknoloji ve bilim hayranı biriyseniz size ilk önerimiz hiç şüphesiz Bilişim Teknolojileri alanı olacaktır. Bilgisayar Kullanımı, Ağ Temelleri, Web Tasarım, İnternet Programcılığı, Veri Tabanı ve Görsel Programlama dahil onlarca branş sizi bekliyor.

İsmek Kurs Merkezleri Nerede?
Yine geçmişe dönecek olursak ilk başta sadece 3 kurs merkezinin olduğunu görüyoruz. Şuan ise bu sayı 250’ye yaklaştığını görüyoruz. İsmek kurs merkezleri şehrin her yerinde tüm ilçelerde bulunduğunu bilmelisiniz. Yaşadığınız ilçenin yüzölçümü ve nüfusu dikkate alınarak sayı artmaktadır. Örnek İstanbul’un en küçük ilçesi Beyoğlu 2 kurs merkezi ile hizmet verirken en büyük ilçelerinden biri haline gelen Bağcılar’da ise 12 farklı noktada eğitim merkezi bulunmaktadır. Bir çok merkez ise kategori haline getirilmiştir. Aşağıda konuyu daha net anlayacaksınız. Mesleki Uzmanlık, Spor Eğitim, Engelliler, Perakende, Mutfak Sanatları ile Fırıncılık ve Pastacılık Oklu bulunmaktadır. Aynı şekilde insanların sanat hayatlarına ışık tutan yapısı ile Müzik İhtisas Merkezi 30’dan fazla müzik ve gösteri sanatı eğitimi ile hizmet vermektedir. Aşağıda detaylarını göreceğiz.

İsmek Mesleki Uzmanlık Merkezi
Eğitim seçenekleri arasında yer alan 400’den fazla branş tüm insanlara hitap edecek düzeyde diyebiliriz. Öyle ki sanatsal eğitimler dışında hobi türü keyif alacağınız eğitimler yanı sıra bilgi ve beceri düzeyinizi artıracak ileri seviye eğitimler bulunmaktadır. Bu tür eğitimleri bir arada bulacağınız kurslar için özel bir birim kurulmuş ve Mesleki Uzmanlık Merkezi olarak anılmaktadır. İstanbul genelinde 5 farklı ilçede (Bahçelievler, Fatih, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece ve Üsküdar) ilçelerinde yer almaktadır. Bu kurumdan yararlanmak için öncelikle 16-45 yaş aralığında olmak gerekir. Bir çok branşta kursiyerler sınavla belirlenmektedir. Örnek Google SEO eğitimi için kayıt olduğunuzda sınavda sorulan sorular Bilgisayar, Web Tasarım konularında yani temel düzeyde bile olsa bilginiz olması gereken konulardan olmaktadır.

Spor Eğitim Merkezi
Hayat sadece eğitim ve çalışmaktan ibaret olmadığını bizlere hatırlatan İsmek Spor Eğitim Merkezleri evinizin rahatın da yapabileceğiniz branşlar içermektedir. Sağlıklı her insanın katılmasını önerdiğimiz branşlar arasında kadınlar için Aerobik, Pilates ve Fitness eğitimler olup, erkekler içinse sadece Fitness kursları bulunmaktadır. Fitness fazla kilolardan kurtulmanızı sağlarken güzel ve kaslı bir vücuda kavuşmanızı sağlar. Bu eğitimlerden yararlanmak için sağlık raporu almayı unutmayın.

Engelli Eğitim Merkezleri
Yazının ortalarından kimler yararlanabilir? sorusuna yanıt verirken İsmek kurslarının tüm insanlığa açık olduğunu belirttik ırk, din, dil ayrımı yapılmamaktadır. Ayrım yapılmayan bir diğer husus ise sağlıkla alakalı olup, İsmek kurslarında tüm engelli vatandaşlarımız içinde eğitim fırsatı bulunmaktadır. İstanbul’un 3 farklı ilçesi Arnavutköy, Fatih ve Ümraniye’de yer alan İsmek Engelliler Merkezi özel dizayn edilmiş binası ile tüm engelli vatandaşlarımızın kolayca kullanabileceği bir düzeydedir. Verilen eğitimlere baktığınızda başta iletişim amaçlı kullanılan İşaret Dili, Braille Alfabesi standart olup, aynı şekilde İşaret Dili tercümanı olmak isteyen engelsiz Üniversite mezunları içinde farklı bir meslek imkanı sunuyor. Aynı zamanda mesleki eğitimlerinde yer aldığı kurslarda görme engelli kardeşlerimize Bilgisayar Kullanımı dahil bir çok branş yer almaktadır.

Müzik İhtisas Merkezi
Her insanın parmak izi gibi hayalleri de farklı olmaktadır. Bu nedenle bir çok insan mesleki eğitimlerle ilgilenirken bir çoğu ise sanatı meslek haline getirmektedir. Sizde onlardan biriyseniz İsmek Müzik İhtisas Merkezi 30’dan fazla müzik ve gösteri sanatı eğitimi ile geniş bir seçenek sunmaktadır. Normalde 16 olan alt yaş sınırı müzik ve gösteri sanatları alanında yer alan eğitimlerde 15’e düşmektedir.

Perakende Okulu
Biz sayfada her ne kadar İsmek Kursları olarak tabir etsek de aslında kurstan öte bir halk üniversitesi diyebiliriz. Öyle ki sadece meslek sahibi yapmakla kalmıyor aynı zamanda kursiyerlerin iş ve gelir sahibi olmasını sağlıyor. Bu kapsamda 2 yıl önce bir proje geliştirilmiş olup, çeşitli kurumlarla (Türkiye İş Kurumu, KMD, GPD) iş birliği yapılarak teorik ve uygulamalı eğitim imkanı sağlanmaktadır. İsmek Perakende Okulu isminden de anlaşılacağı üzere satış üzerine eğitimlerin yer aldığı bir kurs sistemidir. Şuan için sadece Mecidiyeköy’de hizmet veren kurum satış ve pazarlama alanında 10’dan fazla branş içermektedir. Eğitimleri 18 yaş üzeri bireylere yönelik olup, iki aşamalı yapılmaktadır. Örnek Teknolojik Market Satış Elemanı 176 saat sürecek teorik eğitimler İsmek Perakende Okulunda yapılmakta olup, ikinci aşamada ise projeye dahil olan Teknosa, Bimeks vs firmalarda iş başında uygulamalı eğitim alıyorsunuz. İşkur İşbaşı Eğitim Programı kapsamında yapılan uygulamalı eğitim aynı zamanda aylık 1300 TL maaş ve sağlık sigortası kapsamaktadır. İEP’ye dahil olduğunuz firma sizin çalışmanızdan memnun kalması halinde sizi kadroya dahil edebilmektedir. Bu şekilde kursiyerlerin %70’i işe yerleşmektedir.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu
Geçtiğimiz yıl duyurusunu yaptığımız İsmek Fırıncılık ve Pastacılık Okulu sonunda açılarak kayıt almaya başladı. Sadece İstanbul değil Türkiye’de bir ilk olan bu uygulama ile Pastacı ve Fırıncılar yetiştiriliyor. Yaklaşık 10 farklı branşın yer aldığı kurslarda Türkiye’de fırıncı olmanızı sağlayacak ekmek çeşitleri ile bir çok ülkenin ekmek türünü kolayca yapmayı öğreneceksiniz. Aynı şekilde yaş ve kuru pasta yapımı eğitimleri ile pastacı olabilirsiniz. Eğitim yeri olarak Esenler ilçesinde daha önce İstanbul Halk Ekmek (İHE) tarafından kullanılan fabrikada gerçekleşmektedir. Tam donanımlı bir yer olup, teorik eğitimler yanı sıra uygulamalı eğitimler ile ekmekçi ve fırıncı olmak için ücretsiz kurslardan yararlanabilirsiniz.

Mutfak Sanatları Okulu
Bir diğer faydalı merkezde Üsküdar ilçesinde 2016 yılında kurulan İsmek Mutfak Sanatları Okulu olup, burada ise aşçı ve aşçı yardımcılarının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Temel aşçılık eğitimleri yanı sıra Türk halkının en çok sevdiği kebap, ızgara, döner gibi bir çok alt branş içermektedir.

İsmek 2016-2017 Kayıtları Başladı
İstanbul’da yaşayanların merakla beklediği İsmek 2016-2017 kurs kayıtları 5 Eylül itibari ile başlamış olup, yaş sınırına takılmayan herkes kurslar tatil olana kadar arzu ettiği eğitime başvuru yapabilirler. Bu yıl branş sayısı yeniden yükselmiş olup, 412 olan branş sayısı bu yıl 522’ye yükseltilmiştir.

İsmek hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, daha fazla bilgiye aşağıda yer alan kaynaklardan ulaşabilirsiniz.

http://wwww.ismekkurs.com
http://www.istanbulkurslari.com/ismek-kayit-tarihleri/


İsmek Kursları (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) için 2 yorum yapılmış


Ömer

Selam cnc operetürü egitimi almak istiyorum emegi gecen hocalarımıza şükranlarımı sunar başarılar dilerim

Webmasteryolcu (ADMİN)

Ömer: İsmek kurslarında CNC eğitimleri bulunmuyor. İşkur kurslarını inceleyin.