Ülkemizde takım halinde çalışma ve yardımlaşma yaygın olarak kullanılan bir metottur. Ancak diğer ülkeler ile kıyaslandığında onların takım çalışmalarının daha etkili ve daha profesyonelce olduğunu görüyoruz. Tabi ki buradaki en önemli faktörlerden birisi samimiyettir. Ülkemizde insanlar genellikle kendi çevresiyle beraber bir takım olmayı ve bu şekilde çalışmayı sever. Nitekim geçmiş yıllarda büyük umutlarla açılan fabrikaların batmasının arkasındaki en büyük sebeplerden birisi de budur. Bir insan bir fabrikada çalışıyorsa ihtiyaç olmadığı halde akraba ve dostlarını da o fabrikaya çağırarak takım oluyor. Ancak iş becerisi ve profesyonellik geri planda kalıyor. Bunun sonucunda fabrikalar kardan çok zarara uğruyor.

takim olmak

Yabancı ülkelere bakıldığında takım olmanın manası bambaşka. Yönetici konumunda olanlar ve işe alımlarda söz sahibi olanlar takım oluşumundaki adayların arasında seçim yaparken vasıflarına özellikle dikkat ediyor ve takım çalışması içerisinde verim elde edemeyecekleri insanlarla asla çalışmıyorlar. Durum bu şekilde olduğunda takımı oluşturmak zor olsa da gerçek bir takım olma süreci hızlanıyor ve firmaların takım çalışmalarından elde ettikleri kazançlar artıyor.

Takım olma konusunda yetenekler kadar insanların uyumlu olabilmesi ve paylaşımcı olması da önemlidir. Bir takım oluşumunda iletişim sorunları yaşanıyorsa elde edilen verim düşmekte ve projelerden istenilen başarılar elde edilememektedir. İletişimi güçlendirmek adına yapılabilecek birçok çalışma mevcuttur. Takım olarak gezilere katılmak, aktiviteler düzenlemek veya özel günleri takım halinde değerlendirmek, takım olma olgusunu güçlendiren en önemli unsurlardandır. Bunların arasında takımdaki iletişimi ve birlikteliği güçlendirebilecek en etkili yöntem ise takım halinde aktiviteler gerçekleştirmektir.

Sizde takım olarak bir macera yarışlarına katılmak istemez misiniz? Hatta takım olarak bir kartondan bir sal inşa edip diğer takımlara karşı kendi salınızla korsan savaşı verebilirsiniz. Yapılan bu çalışmalara oyun gözüyle bakılsa da aslında bu aktivitelerde iletişimin ve becerinin yüksek olduğu gerçek bir takım çalışması sizleri başarıya ulaştıracaktır. Bu aktivitelerde firmaların izlediği diğer taktik ise takımların oluşumunda birbirleri ile çok fazla samimi olmayan ya da yeni tanışmış çalışanları aynı takıma koymaktır. Bu sayede insanlar arasındaki iletişim ve takım olma olgusu güçlenmekte ve iş ortamında bu kazanımlar görülebilmektedir.

İnsanların büyük bir kısmı iş ortamında takım çalışması başarısı için değil de kendi başarıları için mücadele ederler. Bu tarz aktivitelerin yapılmasının birinci sebebi ise bu yanlış düşünceyi insanların kafalarından silmektir. Hepimiz iş haricinde takım halinde oynanan bir oyunun parçasıysak takım halinde kazanmak için elimizden gelen performansı gösterip bize düşen görev ne ise onu yaparız. İş dünyasında da bu olgu güçlendiğinde takım çalışmaları gerçek başarıyı elde edecektir.


Yorum yapılmamış