Açık Öğretim Kayıt

Açık Öğretim sisteminde okuyan, okumak isteyen herkesin merak ettiği hususların başında gelen ilk kayıt, kayıt yenileme işlemleri nasıl yapılır sorularının cevabı özellikle kayıt tarihlerinin başlamasıyla daha da araştırılan konuların başında geliyor.

Bu yazımızda açık öğretim ortaokulu ve açık öğretim lisesi kayıtları nasıl yapılır, kimler başvuru yapabilir, ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri nasıl ve nereden yapılır?

acik-ogretim-kayit

Açık Öğretim Ortaokuluna Kimler Başvuru Yapabilir?

Açık öğretim ortaokuluna ilk kayıt işlemlerinde 14 yaşını doldurup, 15 yaşından gün alanlar kayıt başvurusunda bulunabilir. ilk defa kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerden 18 yaşını doldurmamış olanların velileri ile birlikte, 18 yaşını doldurmuş olan öğrenciler için zorunluluk dışında bizzat kendilerinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

 • İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı olanlar,
 • Tutuklu veya Hükümlüler,
 • Yurt Dışı Programlarına kayıt yaptıranlar da yaş şartı sınırı aranmaz.

Açık öğretim ile ortaokulu bitirmek isteyen, ancak yukarıda yer alan yaş şartı dışında şu şartlardan birini de taşımaları gerekmektedir.

 • 4.sınıfı bitirenler,
 • İlkokul mezunları,
 • İlköğretim ya da ortaokul okurken herhangi bir eğitim öğretim yılında eğitimine ara verenler,
 • Ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurmuş ancak mezun olamayanlar,
 • Yetişkinler için II. Kademe Eğitimi Başarı belgesi olanlar,
 • Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4.sınıfı bitirenler için Denklik Belgesi olanlar ilk kayıt için başvuruda bulunabilir.

Açık Öğretim Kayıt Yenileme

Kayıt yenileme ise daha önce açık öğretime kayıt yaptırmış, yeni dönemde de tekrardan kayıt yaptırmak isteyen kişilerin kayıt yenileme sınav bedelini yatırarak Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine başvuru yaparak yaptırabilirler.

Ödemeler ise T.C Kimlik numarası ile T.C Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası bankamatikleri(ATM) ya da bankaların internet bankacılığı üzerinden yapılmaktadır.

Açık öğretim ortaokulu kayıt işlemleri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.kursbilgisi.com/acik-ogretim-ortaokulu/ linke tıklayabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi( Açık Lise)

Açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi, açık öğretim imam hatip lisesi ile eğitimlerine devam etmek isteyen herkesin başvurduğu yöntemlerden biridir. Bu vesile ile lise diplomanızı alırken, yaşınız kaç olursa olsun, ister çalışıyor olun ister ev hanımı herkese hitap eden açık öğretim sisteminden yararlanma fırsatı bulabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesine Kimler Kayıt Yaptırabilir?

 • İlköğretim mezunu ya da ortaokul mezunu olanlar,
 • Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar,
 • Ortaöğretimden mezun olanlar,
 • Yüksek öğretim kurumundan ayrılan veya mezun olanlar ile meslek liselerinin 3 veya 4 yıllık sisteminden mezun olanlar
 • Genel liselerin 3 veya 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olanlar,
 • Yurt dışında görmüş olanlardan yukarıdaki şartları sağlamaları durumunda denklik belgesi almış olanlar başvuru yapabilir.

Başvuru Nasıl Yapılır? Kayıt Ücreti Nereye ve Nasıl Yatırılır?

İlk defa kayıt yaptıracak öğrenciler ile kayıt yenilemek isteyen öğrenciler öncelikle T.C kimlik numarası ile anlaşmaları bankalara sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir. Sonraki aşama ise halk eğitimi merkezi müdürlüklerine başvuru yaparak ilk kayıt için gerekli evraklarını teslim ederek ön kayıt işlemlerini yaptırabilirler.

Ön kayıt süreci aynı zamanda eksik evrakların tamamlanmasını sağlayan süreçtir. Eğer eksik evrak ya da belgeniz varsa bu süreçte tamamlayabilirsiniz. Aksi takdirde ön kaydınız ilk kayıt işlemlerinin sona ermesiyle birlikte silinir.

Kayıt yenileme işlemlerinde kayıt ücretini yatırdıktan sonra halk eğitim merkezi müdürlüklerine gitmeleri gerekmemektedir.

İlk kayıt ve kayıt yenileme ücreti 50 TL’yi Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası bankamatiklerine ya da şubelerine yahut ilgili bankaların internet bankacılığı aracılığı ile MEB Destek Hizmetleri GEnel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına yatırabilirsiniz.

Açık öğretim ortaokulu ve açık öğretim lisesi ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıda paylaşacağımız linklere de göz atabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi için https://www.kursbilgisi.com/acik-ogretim-lisesi tıklayabilirsiniz

Açık öğretim ortaokulu için https://www.kursbilgisi.com/acik-ogretim-ortaokulu/ tıklayabilirsiniz.

The Author

fatma Aydın

Merhabalar; ben Fatma Aydın. Ülkemizin dört bir köşesinde hizmet veren ücretsiz kurslar hakkında bilgi alabileceksiniz. Kurs rehberiniz olacak bu siteden en güzel şekilde yararlanmanız için bilgi paylaşımı yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.