ASMEK Kursları

Hayat boyu öğrenme uygulaması Türkiye’de çok eski kurs uygulamalarından biri olmasına karşın maalesef, Halk Eğitim Merkezleri bunu verimli bir şekilde uygulayamadı. Bunun için sürekli yeni gereksinimlere ihtiyaç duyulmuştur. Bu kapsamda ilk adım 1996 yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından atılmış olup, kısa adı İSMEK olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi kurulmuştur.

Türkiye’de bir ilk olması yanı sıra aynı zamanda örnek olmuştur. İstanbul’da başlayan bu uygulama başta büyük şehirler olmak üzere il ve ilçe belediyeleri tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Hayat boyu öğrenme imkânı sunan kentlerden biri de Antalya olup, kısa adı ASMEK olan (Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları) ile hizmet vermektedir.

ASMEK Nedir?

Evet, arkadaşlar yukarıda da belirtildiği gibi açılımı Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları olup 2005 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Amacı Antalya ve ilçelerinde ücretsiz kültür, sanat ve mesleki eğitimler vermektedir. İlk başlarda beklendiği gibi kısıtlı imkânlarla başlamış olsa da her geçen gün gelişerek daha fazla insana ulaşmaktadır.

Antalya Sanat ve Meslek Eğitimleri

 

Kurslardan Kimler Yararlanabilir?

Öncelikle Antalya ve ilçelerinde yaşıyor olmanız gerekir. Tabii ki şuan için tüm ilçelerde kurs merkezi olmadığı için maalesef tan anlamıyla kapsadığı söylenemez. Bunun dışında 15 yaş ve üzeri olmanız gerekmektedir. Alt yaş sınırlaması tüm kurslardan olan bir uygulama olup, ASMEK’E özgü bir durum değildir.

8-14 Yaş Arası Çocuk ve Gençler İçinde AKBEM Kursları Bulunuyor

Antalya Büyükşehir Belediyesinin sağladığı ücretsiz kurs fırsatları tabii ki sadece yetişkinler için değil, aynı zamanda 8-14 yaş arası çocuklar içinde bir birinden özel eğitimler bulunuyor. Bunun için kısa adı AKBEM olan (Atatürk Kültür Bilgi Eğitim Merkezleri) bulunmaktadır. Okulların açık olduğu dönemde hafta sonu eğitimler veren bu kurum aynı zamanda okulların yaz tatiline girmesi ile birlikte çocuklar ve gençler için yaz kursu uygulamasına başlamaktadır.  AKBEM ile ilgili detaylara aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/akbem

Kayıtlar İnternet Üzerinden Online ve Kurs Merkezlerinde Bizzat Yapılıyor

Evet, arkadaşlar ASMEK ücretsiz olması nedeniyle yoğun bir talep bulunmaktadır. Tabii ki bazı Branşlarda kontenjan kısıtlı olduğu için mümkün oldukça hızlı davranmalısınız. Kurs başvurusu için İnternet üzerinden Online ya da kurs merkezlerinde bizzat yapılmaktadır. Her birinin başvuru tarihleri farklıdır.

ASMEK 2017-2018 İlk Dönem Kayıtları Başladı

Her yıl 2 farklı tarih aralığında kurs başvurusu imkânı sunan ASMEK 2017-2018 dönemi ilk başvuru tarihi 5 Eylül’de başlayacaktır. 5-6-7 Online başvuru yapacaklar için kayıt tarihi olup, başvurunuzu aşağıda yer alan bağlantıya aracılığı ile yapabilirsiniz. https://mek.antalya.bel.tr/Login

Başvurunuzu kurs merkezlerinde bizzat yapmak isterseniz siz de 13-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirebilirsiniz. Unutmamanız gereken önemli bir husus online kayıt sonrası kurs merkezine giderek mutlaka kesin kayda dönüştürmeniz gerekir. Aksi halde hakkınız yedek kursiyerlerden birine geçecektir.

Gerekli Evrakları Unutmayın!

Kurs merkezine gelirken yanınızda nüfus cüzdanı fotokopisi + 2 adet fotoğraf ve 2. Seviye kurslardan birine katılacaksanız mutlaka o eğitime katıldığınızı gösteren 1. Seviye eğitime ait sertifikayı da getirmeniz gerekir.

Antalya Genelinde 21 Farklı Noktada Kurs Merkezi Bulunuyor

İlk başladığında sadece il merkezi ve merkezi ilçelerde hizmet veren ASMEK he geçen gün ilçelerde de yer almaya devam ediyor. Şuan ki kurs merkezi sayısına baktığımızda 21 olduğu görülmektedir. Tabii ki tam anlamıyla yeterli olduğu söylenemez. Çünkü birçok ilçede ASMEK kursları bulunmuyor. Dilerseniz hizmet verilen ilçelere bakalım. Muratpaşa, Akseki, Aksu, Alanya, Kepez, Demre, Döşemealtı, Elmalı, Gündoğmuş, Manavgat ve Konyaaltı ilçelerinde eğitim imkânı sunulmaktadır. Listede ismi olmayan ilçeler de de en kısa sürede var olmasını ümit ediyoruz.

28 Alanda 189 Branş Seçeneği Bulunuyor

Tabii ki gelişme sadece kurs merkezlerinde değil aynı zamanda eğitimi verilen Branş sayısında da gözümüze çarpıyor. 189 Farklı eğitim seçeneği ile belediyeler tarafından gerçekleştirilen organizasyonlar arasında İSMEK ve KOMEK’TEN sonra muhtemelen en fazla Branş içeren 3. Kurum olabilir. 28 Farklı alanda kültürel, sanatsal ve tabii ki çalışma hayatının olmazsa olmazı haline gelen mesleki eğitimler sizi bekliyor.

Antalya’da KOSGEB Sertifikası İçin ASMEK’TEN Yararlanabilirsiniz!

Sadece mesleki eğitimlerle sınırlı kalmayan Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları aynı zamanda devletin diğer kurumları ile işbirliği yaparak sizlere kolaylık sağlamaktadır. İşbirliği yapılan kurumlardan biri de Kısa adı KOSGEB olan (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) aynı zamanda kendi işini kurmak isteyen girişimciler içinde 50 Bin TL’si hibe olmak üzere toplamda 150 Bin TL’ye kadar maddi destek sağlamaktadır.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Katılmak Gerekiyor: Evet, arkadaşlar sağlanan bu desteklerden yararlanabilmek için öncelikle KOSGEB’İN 32 saat sürecek olan uygulamalı girişimcilik kurslarına katılmanız ve sertifika almanız gerekir. İş kurmak isteyenleri 1 hafta süreli bu eğitimde bilgilendirmektedir. Sonrasında kurmak istediğiniz iş ile alakalı iş planı hazırlayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

ASMEK’TE Kariyer Yapmak İster misiniz?

Halk eğitim merkezlerinde he yıl binlerce öğretmen ve usta öğretici görev yapmaktadır. Aynı durum bu tür kurslar içinde geçerlidir. Gerek öğretmen (uzman) gerekse usta öğretici belgesine sahip herkes kendi alanına uygun Branşlarda eğitim vererek kazanç ve kariyer imkânı elde edebilir. Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları öğretmen alımı ile ilgili her yıl İnternet sitesinde gerekli duyuruları yapmaktadır.

Değerli arkadaşlar, aktaracaklarımız bu kadar olup, daha fazla bilgiye asmek.org.tr ve aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde sorularınızı da iletebilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/asmek-kurslari

34 Comments

Add a Comment
 1. Muratpasa belediyesinin asmek dışında ücretsiz ingilizce kursları var mı?

  1. Bedrettin: İlçede bulunan Halk Eğitim Merkezi kurslarını inceleyin.

 2. İyi günler ben kuaforluge yönelik bir kursa gitmek istiyorum haftda kaç gün oluyor ve hangi saatlerde oluyor ben çalışıyorum çünkü?

  1. Aycan: Katılmak istediğiniz kurs merkezine göre gün ve saatlerde farklılık olabilir.

 3. Merhabalar; ben ücretsiz rusça eğitim kurslarınıza katılmak istiyordum. Kayıt tarihleri ve başvuru ile ilgili bilgi edinmek istiyorum.

  1. Zeki: Yeni dönem kayıtları Eylül ayında başlayacak olup, duyuruları takip ediniz.

 4. mrb ben sizin bilgisayar destekli muhasebe kursunuza kayıt oldum ama buna ek olarak kurs bitiminde fark eğitimi alarak diploma alınabiliyormus sanırım bununla ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilir miyim ? ne diploması veriliyor ne kadar sürüyor artıları nelerdir ?

  1. Arzu: Bu konuda detayları eğitim aldığınız kurs merkezi yöneticisinden alabilirsiniz.

 5. autocad kursu sertifika veriyor mu?

  1. Su: Modülü olan tüm branşlarda MEB onaylı sertifika verilmektedir.

 6. yüzme veya basketbol kursuna nasıl katılabilirim

  1. Sude: ASMEK kurslarında maalesef bu tür eğitimler yer almıyor.

 7. Selamlar.ben adlı kalem işleri kursuna kayıt yaptırmak istiyorum ancak bulamıyorum kayıtlar hala devam ediyomu bı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler 🤗

  1. Aslı: Yeni dönem kayıtları Eylül ayında başlamaktadır. Okulların kapanması ile birlikte kurslarda yaz tatili yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018