Bahçelievler

1992 yılına kadar İstanbul’un yüzölçümü ve nüfus bakımından en büyük ilçesi Bakırköy olmuştur. Şuan çevresinde bulunan ilçeler 1992 yılına kadar Bakırköy’e bağlı semt ve mahallelerdi. Onlardan biride şuan İstanbul’un en yaşanılası yerlerden biri olan Bahçelievler olup, 1950 yılına kadar bir kaç bin insanın yaşadığı Yenibosna ve Kocasinan köyleri yer alıyordu.

İstanbul’a göç furyasının başlaması ve ilçe olması ile birlikte nüfusu yarım milyonu geçen Bahçelievler geçmişte çok önemli yerleşi yerleri arasında yer almıştır. Eski adı Hepdemon olan Bahçelievler bir çok uygarlığa ve onların gösterişli saraylarına ev sahipliği yapmıştır. Her alanda gelişmişlik örneği gösteren Bahçelievler kültür, sanat ve eğitim merkezleri ile kaplıdır. 6 Farklı üniversite yada yerleşkesi bulunmaktadır. Bunun dışında ücretsiz sanat ve meslek kurslarıda sizi bekliyor.

Bahçelievler Kursları

Bahçelievler Belediyesi Kursları (Bilgi Evleri)
Belediyenin resmi web sitesinden incelediğinizde sanat ve meslek kursları konusunda çok fazla imkan olmadığını görürsünüz. Canınızı sıkmayın İsmek ve devletimizin diğer kurumları bu ilçemizdede yaygın şekilde yer almaktadır. Bahçelievler Belediyesi Kursları olarak daha çok çocuk ve gençlerin kendilerini geliştirmesine yönelik bilgi evleri bulunmaktadır.

İlçe genelinde 8 farklı Bahçelievler Belediyesi Bilgi Evi bulunmakta olup, bunlar Hürriyet, Basın Sitesi, Koca Sinan, Çobançeşme, Siyavuşpaşa, Nazife Yaman, Soğanlı, Yenibosna olmak üzere size en yakın şubeden yararlanabilirsiniz. Çocuklar ve gençler için başta temiz internet imkanı sunan kurum aynı zamanda araştırma ve zeka gelişimi için bazı atölyeler bulunmaktadır. Aynı zamanda kütüphane ihtiyaçlarınız içinde bu kurumlardan yararlanabilir. Biraz daha geliştirilirse ilçe halkı için daha faydalı olacaktır.

Bahçelievler İsmek Kursları
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sanat ve meslek kursları olan İsmek Bahçelievler ilçemizde ikisi spor merkezi olmak üzere 10 farklı kurs merkezi ile hizmet vermektedir. Diğer ilçelere göre Bahçelievler halkı kendini daha şanslı hissedebilir. İsmek Bahçelievler kapsamında ücretsiz yararlanabileceğiniz kurslardan ikisi spor merkezi olmak üzere biri ise İstanbul’da yaşayan herkesin yakından takip ettiği Yenibosna İsmek Mesleki Uzmanlık Merkezidir. Bunun dışında diğer şubeler ise Basın Sitesi, Çalışlar, Çobançeşme, Kocasinan, Siyavuşpaşa, Soğanlı, Şirinevler, Yenibosna Kurs ve Spor Eğitim Merkezi olarak size en yakın şubeden yararlanabilirsiniz. Yenibosna İsmek Mesleki Uzmanlık Merkezi 16-45 yaş arası bireylere eğitim verirken diğer şubelerden ise 16 yaş ve üzeri herkes yararlanabilir. Spor eğitimleri içinse sağlık raporu almayı unutmayın. Kayıtlar İsmek Online sistemi ile kursiyer.ismek.org sitesinden online yapılmaktadır. Şimdiden başarılı bir eğitim dönemi dileriz.

Bahçelievler Halk Eğitim Merkezi
1992 Yılında ilçe olması ile birlikte hayata geçen Bahçelievler Halk Eğitim Merkezi 2006 yılında şuanki binasına taşınmıştır. Bahçelievler Devlet Hastanesi arkasında bulunan kurum 14 yaş ve üzeri yaklaşık 500 farklı branşta talep gelmesi halinde tüm kursları açabilecek donanıma sahiptir. Eğitim almak istediğiniz branşa başvuru yaparak kursun açılması için gerekli 12 kişilik kontenjanın dolmasını beklemelisiniz.
Merkez Mahallesi Karadeniz Caddesi No:32 Kocasinan Bahçelievler
0212 652 24 12

Bahçelievler Mesleki Eğitim Merkezi
Daha ileri seviye eğitim almak isteyenler içinde ilçemizde Mustafa Nevzat Pısak Mesleki Eğitim Merkezi bulunmaktadır. İstanbul’da mesleki eğitim faaliyetlerine ilk başlayan 5 kurumdan biri olan Bahçelievler Nevzat Pısak Mesleki Eğitim Merkezi ilk olarak 1982 yılında Bakırköy Endüstri Meslek Lisesi binasında başlamıştır. Geçen süreçte ismi sürekli değişmiş olup, 2000’li yılların başında ise Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş.vePak Holding A.Ş. tarafından rahmetli Mustafa Nevzat Pısak anısına bina bağışlanmış olup, bu nedenle yeni ve son ismi Mustafa Nevzat Pısak Mesleki Eğitim Merkezi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.
Merkez Mahallesi Prof. Dr. Mustafa Nevzat Pısak Caddesi No:17 Yenibosna Bahçelievler
0212 639 17 15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.