Her alanda özel olan şehirlerden biri olan Bursa’da yaşayan burada iş kurmak, kendini geliştirmek için ihtiyacınız olan tüm alt yapı ve imkanların olduğunu görürsünüz. Sanat ve meslek kurslarına ek olarak devletimizin kendi işini kurmak isteyen girişimcilere yönelik verdiği destekler ile başarı adımlarını hızla çıkacaksınız. Bursa Kosgeb Hizmet Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kursları Busmek ve Bursa Sanayi ve Ticaret Odası sağladığı imkanlar ile Bursa’da ticaret yapmak isteyen girişimciler için 30 Bin TL’si hibe olmak üzere toplamda 100 Bin TL faizsiz kredi desteğinden yararlanabilirsiniz. Desteklerden yararlanmak için ilk yapılması gereken Bursa Kosgeb Kurslarından birine katılarak 70 saat sürecek eğitim sonunda sertifika almanız gerekiyor. Aşağıda yararlanabileceğiniz uygulamalı girişimcilik kurs bilgileri yer alacaktır.

Bursa’da Açılması Planlanan Uygulamalı Girişimcilik Kursları İçin Aşağıdaki Linke Tıklayınız:
http://www.kosgeb.gov.tr/bursa-kurslari

Kosgeb Bursa Kursları

Bursa Kosgeb Kursları Nerede?
17 İlçesi ile yaklaşık 3 milyon insana ev sahipliği yapan Bursa Kosgeb Kursları açısından oldukça geniş imkanlar sunulmakta olup, Bursa Kosgeb Hizmet Merkezi Müdürlüğü eğitimlerine ek olarak Busmek ve İnesmek kursları yine bu eğitimi alabileceğiniz kurumlar arasında yer almaktadır. Yukarıda yer alan linke tıkladığınızda Kosgeb’in önümüzdeki 2 ay içerisinde açmayı planladığı kurs duyuruları yer almaktadır. Bu liste dışında ayrıca Bursa’da Kosgeb Kursları açma yetkisi bulunan kurumlar olupi şimdi bunları ve iletişim bilgilerini aşağıda sizlerle paylaşacağız.

Busmek Kosgeb Kursları
Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları Busmek yüzlerce branşta ücretsiz kurs imkanı sağlamakta olup, bu ücretsiz eğitimlerden biride Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları olup, 18 yaş ve üzeri herkes katılabilir. Busmek kayıtları Eylül ayında başlamakta olup, İnternet üzerinden online yapılmaktadır. Benzer bir eğitim kurumu İnegöl Belediyesi tarafından sağlanmakta olup, kısa adı İnesmek olarak hizmet vermektedir. Belirli dönemlerde İnegöl Belediyesi tarafından Kosgeb Kursları düzenlenmektedir. Eğitim almak için seçim yapabileceğiniz alternatif kurumlardan biride burada olduğu söylenebilir.

Kosgeb Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü
Üçevler Mahallesi 2.Sokak No:12 Nilüfer
0224 808 16 00

Kosgeb Bursa Şubeleri

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları Nedir?
Yazımızın ilk satırlarında Kosgeb’in maddi desteklerinden yararlanabilmek için sağlanması gereken ilk şartın 70 saat sürecek eğitim olduğunu belirttik, olmazsa olmaz hale gelen kosgeb sertifikası almak için 70 saat sürecek olan Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına katılmak gerekiyor. Eğitimler yaklaşık 15 gün bir sürede tamamlanmakta olup, girişimcilik, iş hayatı ve iş planları üzerine bilgilendirmeler yapılmaktadır. Tamamen ücretsiz olan bu eğitimi Bursa’da yukarıda gördüğünüz gibi bir çok kurum tarafından sağlanmaktadır.

İş Planı Hazırlama ve Onay Süreci
Kosgeb Uygulamalı girişimlerine katılan herkese İş Planı formu verilmekte olup, bu kısımda kurmak istediğiniz iş ve gelecek adına planlarınızı doldurmanız gerekir. Kuracağınız işin sektörü, gerekli malzeme, personel ve gerekli ekipmanların giderleri ile işinizi randımanlı hale getirdiğinizde hedeflediğiniz çalışma şekli ve tahmini kazancınızı açıklıyorsunuz. En önemli aşamalardan biri olup, hazırlayacağınız İş Planı ile Kosgeb’in size destek vermesine ikna etmelisiniz.

100 Bin Lira’ya Kadar Maddi Destek
Başarılı bir sektör seçen ve iş planını oldukça ikna edici düzeyde hazırlayan girişimcilere Kosgeb 10-15 gün inceleme sonucunda onay yada ret cevabı verecek olup, onaylanması halinde 30 Bin TL’si geri ödemesiz hibe olup, toplamda 100 Bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği vermektedir. Dikkat etmeniz gereken husus bu desteğin hemen vermek yerine siz kendi sermayeniz ile işinizi kurup, ilk masrafları yaptığınızda, yaptığınız masrafları belgelendirip alacaksınız.

Meslek Busmek’ten Kredi Kosgeb’den
Binlerce insanımızın şuan kendine iş kurmak için yeterli bilgisi yada mesleği yoktur. Fakat bu sizin hayata başkış açınızı kesinlikle etkilemesin. Çünkü Bursa’da yaşayanlar için yüzlerce branşta sanat ve meslek eğitimleri veren Busmek hayal ettiğiniz mesleğe ücretsiz eğitimleri ile kavuşturuyor. Sizde Busmek’in ücretsiz sanat ve meslek eğitimlerinden yararlanarak önce bir meslek, sonra ise Kosgeb’den destek alma şeklinde planınızı yapmalısınız.

220 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba ben kuru temizleme işi yapmak istiyorum bu konuda herhangi bir kurs mevcut mu

  1. Öznur: KOSGEB mesleki eğitimler vermez. Sadece iş kurmak isteyenleri finansman olarak hibe ve faizsiz kredileri ile destekler.

 2. Merhaba ben kafeterya açmak istiyorum kimi diyor kredi kafeterya açtıktan sonra veriliyor kimi açmadan önce veriliyor diyorlar krediyi ne zaman aliyoruz

  1. Yusuf: Ne tür bir iş kuracaksan kur, baştan ödeme verilmez. Sadece çok küçük bir miktar kira, depozit vs ödeyecek kadar ödeme alırsın. Geri kalan kısmı sen işini kurup, masrafları yaptıkça KOSGEB’DEN alırsın. Yoksa Yusuf al kardeşim şu 50 ya da 150 Bin TL’yi şeklinde bir uygulama yoktur.

 3. Acil hibe istiyorum maval dükkanı acacam kira istiyorlar durum yok yer dikkaldirim hudavendigar mahallesi de isyeri

  1. Şener: Bu şekilde bir yere varamazsın. Bence nasıl isteyeceğini öğrenmelisin.

 4. Slm ben giresunluyum gemlikte oturuyorum onumuzdeki yillar icerisinde giresunda kendi is yerimi acmak istiyorum. Kursa burda girsem giresunda gecerli olurmu.kemdim acacagim satis dukkani icen hangi alanda egitim almaliyim.yoksa genel egitim her alani kapsiyormu.saygilar

  1. Rasim: Tabii ki kursa nerede katılırsanız katılın. Türkiye’nin her yerinde geçerliliği bulunmaktadır.

 5. Merhaba esimin uzerine olan yola sifir diger tarafida dere olan dogayla ic ice bi arazimiz var oraya kosgepten destek alarak köy kahvalti evi acmak istiyorum esim baska sektörde calisiyor bende bu sekilde bi isletme acmak istiyorum yapmam gereken nedir kosgebten destek alabilirmiyim ?

  1. Melek: Evet yapmak istediğiniz iş girişimciliğe uygundur. Yapmanız gereken ilk fırsatta Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursuna başvuru yapmaktır. Merak ettiğiniz diğer hususları kursta detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 6. Merhaba,ben Bursa İnegöl de oturuyorum, bayanım fason koltuk dikim atölyesi açmak istiyorum
  Ne yapmam lazım,kosgebden faydalanabilirmiyim iyi akşamlar, teşekkürler.

  1. Anonim: Üretime dayalı bir iş kurmak istediğiniz için şansınız daha yüksektir. İnegöl’de açılacak olan KOSGEB kurslarına başvuru yapmalısınız.

 7. 2013 meslek lisesi elektrik mezunuyum mezun olurken aldığım iş yeri açma belgem var bu belge ustalık belgesinide kapsıyor 2016 dan sonra mezun olan meslek liseliler için girişimcilik kursuna gitmeden kosgep başvuru bizi kapsıyor mu ?

  1. Ömer: O uygulama eskiye dair değildir. 2016 ve sonrası mezunları için geçerlidir.

 8. Merhaba ben giyim üzerine mağaza açmak istiyorum. bunun üzerine bir kurs var mı? destek kredisi çıkar mı ? bana bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz ?

  1. Sibel: Bu tür alım satımlar için çok fazla destek verilmez. Ama şu olabilir sattığınız ürünü siz ve çalışanlarla üretirseniz o zaman şansınız artar. Yani daha çok girişim ve üretime dayalı bir sistem ön plana alınıyor.

 9. Merhaba masrafları biz karşılaştıktan sonra ne kadar ödeme yaptıysak onu alıyoruz sanirim

  1. Nermin: Evet %95 dediğiniz şekilde uygulanıyor.

 10. Merhaba öncelikle açıklamalarınız ve desteğiniz için teşekkürler. Eşim alman vatandaşı T. C MAVİ KARTI mevcut almanyadan masaj sertifikası var ayrıca 18 sene kadar hastanede bebek yoğun bakım ünitesinde hastabakıcı olarak görev yaptı. Biz kosgeb ten yararlanabilirmiyiz (masaj salonu) veya önerebileceğiniz bir iş varmıdır konu üzerine… Teşekkür ederim

  1. Cüneyt: Eşiniz Alman vatandaşı olması nedeniyle hukuki durumlara tam olarak vakıf değilim. O nedenle size en yakın KOSGEB hizmet merkezine gelerek bilgi almanız daha etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018