Eczacı Nasıl Olunur?

Bazı iş kolları bir birine bağlantılı olup, o mesleklerden en dikkat çekeni hiç şüphesiz sağlık alanında görülmektedir. Muayene için gittiğiniz sağlık merkezi yada hastane hekimi muayene sonrası herhangi bir hastalığınız olması durumunda bağlantılı iş kollarından birine yönlendirilecektir. O iş kollarından en dikkat çekicisi Eczane olup, bazen geceleri saatlerce nöbetçi eczane aradığınız olmuştur. Konumuz eczacı nasıl olur? üzerine olup, eczane açmak isteyenlerin bilmesi ve uyması gerekli olduğu prosedürü ele alacağız.

Eczacılık Fakültesi

Eczacı Nedir?
Geçen zamanla birlikte tanımı ve çalışma alanı oldukça değişmiş olan eczacı eskiden topladığı bitkilerden hastalıklara uygun ilaçları hazırlayan anlamına geliyordu. Geçen süreçte gelişen tıp ve ilaç sektörü eczacıların ilaç hazırlamasına gerekliliği ortadan kaldırmış ve hazırladıkları ilaçları gelişmiş laboratuvarlarında test ederek hastalara sunmaktadır. Reçete ile satılan ilaçların satışı konusunda sadece eczaneler yetkili kılınmıştır.

Eczacı Olmak İçin Hangi Okulu Okumak Gerekir?
Burada dikkat etmemiz gereken bir husus olup, eczacı ve eczacı kalfası şeklinde iki farklı görevlendirme bulunmaktadır. Örnek girdiğiniz bir eczanede bazen 3-4 görevli ile karşılarsınız. Orada yer alan çalışanlarından birisi Eczacı olup, muhtemelen diğerleri ise Eczacı Kalfası olarak istihdam edilmektedir.

Eczacı Nasıl Olur? (Eczane Sahibi?
Konumuza ilk olarak Eczacı ile başlayalım. Eczane açabilmek için öncelikle doktorlar gibi fakülte mezunu olmak gerekiyor. Bunun için üniversitelerin eczacılık fakültelerinde eğitim almak gerekmektedir. 5 Yıl sürecek olan eczacılık eğitimi teorik, pratik ve fakülte laboratuvarlarında uygulama olmak üzere aynı zamanda eğitim sonunda 6 ay boyunca özel ve kamu eczanelerinde staj yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde eczacı olarak çalışabilir, yada bir sağlık merkezi, hastane çevresine sizde kendi eczane işletmenizi açarak iş hayatına başlayabilirsiniz.

Eczacı Kalfası Nasıl Olunur?
Herhangi bir eczanede çalışmak için ilköğretim mezunu olmanız yeterlidir. Tabi ki sadece lise mezunu olmak yeterli değil, aynı zamanda eczacı kalfası kurslarından yararlanarak belge almanız gerekir. Bunun için iki farklı kurs seçeneği olup, her iki seçeneği aşağıda inceleyeceğiz.

Türk Eczacılar Birliği Kursları
Eczacı kalfası olmak isteyenlerin eğitimi daha önce sadece TEB (Türk Eczacılar Birliği) tarafından yapılırken, geçen süreçte araya Türkiye İş Kurumu İŞKUR girmiş ve farklı bir boyut kazanmıştır. Benim size önerim İşkur Eczacılık kursları olup, hem eğitim hemde kazanç sağlayacaksınız.

İşkur Eczacılık Kursları
Son zamanlarda popülaritesi hızla artan kurumlardan biride Türkiye İş Kurumu İŞKUR olup, sadece iş ve işçi bulmakla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda meslek edindirme kursları ile sürekli gündem olmaya devam ediyor. Türkiye İş Kurumu İşbaşı Eğitim Programı ile iş başında eğitim almanızı sağlarken aynı zamanda aylık 1000 TL maaş ve sağlık sigortası pirimi ödemelerini yapmaktadır. Yüzlerce mesleki alanda böylesi uygulamak olup, bu mesleklerden biride Türkiye’nin her yerinde geçerli olan eczacılık eğitimleridir. İşkur Eczacılık kalfası eğitimleri ile ilgili geniş kapsamlı bilgilendirme yandaki linkte yer almaktadır. https://www.ismekkurs.com/eczaci-kalfasi-kursu https://www.kursbilgisi.com/eczaci-kalfasi-nasil-olunur/

Gençler özellikle size sesleniyorum. Fabrikalarda vasıfsız çalışmak yerine İşkur’un sağladığı bu imkanlardan yararlanarak hem meslek hem iş sahibi olabilirsiniz. Hiç bir şey için geçmiş kalmış sayılmazsınız. Hadi beyaz önlük ve insan sağlığına hizmet sizleri bekliyor.

The Author

fatma Aydın

Merhabalar; ben Fatma Aydın. Ülkemizin dört bir köşesinde hizmet veren ücretsiz kurslar hakkında bilgi alabileceksiniz. Kurs rehberiniz olacak bu siteden en güzel şekilde yararlanmanız için bilgi paylaşımı yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.