Esenyurt Kursları

İstanbul’da ücretsiz yararlanabileceğiniz kursları tanımaya devam ediyoruz. Bu sefer İstanbul’un en hızlı büyüyen ilçesi Esenyurt ile devam edeceğiz. Bundan 15 yıl öncesine dönüp baktığınızda çamur deryası yolları ile gündeme gelen Esenyurt özellikle 2008 yılında ilçe olması ile birlikte inanılmaz bir ivme kazanmıştır. Yaklaşık 700 Bin insana ev sahipliği yapan Esenyurt Cumhuriyetin ilk kurulduğu dönemlerde Ekrem Ömer Paşa’ya hediye edilmiş ve uzun yıllar çiftlik olarak kullanılmıştır. Çiftlikte görev yapan ailelerin yerleşmesi ile birlikte günümüze kadar ulaşmıştır. Şimdi dilerseniz asıl konumuz olan Esenyurt’ta ücretsiz kurs bilgilerine dönemim.

İsmek Kursları

Esenyurt İsmek Kursları
İlk olarak ele almak istediğim kurum Türkiye ve dünyaya örnek olan İsmek olacaktır. İstanbul genelinde 235 kurs merkezi ile ücretsiz eğitim veren İsmek ilçemizde 3 farklı noktada (Esenyurt Merkez, Haramidere, Kıraç) hizmet vermektedir. Daha öncede belirttiğim gibi 16 yaş üzeri herkes (müzik eğitimlerinde alt yaş sınırı 15) eğitimlerden yararlanabilir. Esenyurt İsmek kurs merkezi köy içi olarak tabir edilen (Doğan Araslı Caddesi) üzerinde olup, Eskule AVM binasına 2 dakika uzaklıktadır. İsmek kurslarında 500’den fazla branş seçeneği bulunmaktadır. Kültür, sanat ve mesleki eğitimlerle dopdolu olan kurum bir çok eğitimde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı eğitimler vermektedir. Esenyurt İsmek kurslarını yakından tanımak ve branş listesine göz atmak isterseniz sayfanın en alt kısmında yer alan kaynak bağlantılardan yararlanabilirsiniz.

Esenyurt Kültür Merkezleri

Esenyurt Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezleri
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) kurslarından sonra şimdide dilerseniz ilçe belediyesinin sağladığı imkanlara bir göz atalım. Bilgileri derlemek için kullandığımız esenyurtkultur.com sitesinden alt ve üst yaş sınırına dair herhangi bir bilgi olmamasına karşın muhtemelen çocuklar ve gençlere yönelik diye düşünüyorum. Esenyurt Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezleri 8 farklı noktada (Esenyurt KSM, Esenkent, Yenikent, İncirtepe, Saadetdere, Yunus Balta, Siteler ve Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi) olup, her şubede farklı branşlar yer almaktadır. Kültür ve sanat eğitimlerine ek olarak öğrencilerin derslerine katkı niteliğinde Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi gibi eğitimler yer almaktadır. Aynı şekilde bilgisayar kullanımı ve mesleki eğitimlere yönelik olarak Web Tasarım branşı yer almaktadır.

Esenyurt Belediyesi Spor Kursları (BELSİM)
Belediye yönetimi verdiği ücretsiz kurslar ile ilçe halkının kültür ve sanat düzeyini artırırken aynı zamanda sağlıklı bir ömür geçirmeleri için geniş kapsamlı spor eğitimlerini hayata geçirmiştir. Hemde imkanlar tahminlerin çok üzerinde olup, 20 farklı spor ssalonu ile hizmet vermektedir. Eğitimi verilen branşlara baktığınızda ise daha da heyecanlanıyorsunuz. Çünkü 36 farklı branşta spor kursu hiç bir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz. Sporcu olmak isteyenlere ise lisans imkanı sağlanmaktadır. Başvuru yapmak isteyenler için sayfanın en alt kısmında online kayıt sayfasının linki bulunmaktadır.

Şerife Bacı Halk Eğitim Merkezi

Esenyurt Halk Eğitim Merkezi
Şimdi birazda devletimizin sağladığı eğitim imkanlarına bakalım. İlk olarak kısa adı HEM olarak bilinen Esenyurt Halk Eğitim Merkezi ile başlayalım. Geniş ve nüfus yoğunluğu hayli kalabalık bir ilçe olmasına karşın sadece 1 noktada hizmet vermektedir. 2008 Yılında Esenyurt ilçe olması ile birlikte kurulmuş olan Şerife Bacı Halk Eğitim Merkezi yer olarak doğa ile iç içe bir yerde olduğunu söylemeliyim. Geniş kapsamlı ve çam ağaçları ile çevrili park içerisinde yer alan binada 13 derslik yanı sıra 2 bilişim teknolojileri sınıfı bulunmaktadır. Eğitimcilere bakacak olursak 100’den fazla uzman ve usta öğretici görev yapmaktadır. Şimdi dilerseniz birazda eğitimi verilen branşlara göz atalım. 14 Yaş üzeri herkesin yararlanabildiği Esenyurt Halk Eğitimi Merkezi branşlarına bakacak olursak 16 alanda 50’den fazla kurs seçeneği olduğu görülmektedir. Başvurular E-Yaygın üzerinden yapılmaktadır. Diğer detayları görmek için yine aşağıda yer alan kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi
700 Bin insanın yaşadığı bu ilçede çalışan insan sayısı hayli yüksektir. Öyle ki sabah saatlerinde personel servisleri trafiğin tıkanmasına neden olabilmektedir. Neyse arkadaşlar konumuza dönecek olursak tercih edebileceğiniz eğitim kurumlarından biride kısa adı MEM olan Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi kurslarıdır. Diğerlerinden çok farklı olan bu kurumda eğitim yanı sıra kalfalık, ustalık ve eğitimci olmak isteyenler için usta öğretici belgesi verilmektedir. 2012 yılında faaliyetlerine başlamış olan kurum sanayi mahallesinde hizmet vermektedir. 7 Farklı alanda kalfalık ve ustalık eğitimleri sunulmaktadır.

Kaynaklar
https://www.ismekkurs.com/esenyurt-ismek
https://www.istanbulkurslari.com/esenyurt-belediyesi-kurslari/
https://www.kursu.biz/esenyurt-halk-egitim-merkezi
https://www.kursu.biz/esenyurt-mesleki-egitim-merkezi

41 Comments

Add a Comment
  1. Emine: 12 Yaş üzeri ise İSMEK kurslarından ücretsiz yararlanabilir. Başvuru için kursiyer.ismek.ist adresini kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018