Türkiye’de bazı ilçeler var ki bir çok ilden daha büyük ve gelişmiş durumdadır. Onlardan biride Gebze olup, Kocaeli’nin en büyük kazaları arasında yer almaktadır. Marmara bölgesinin önemli sanayi kentleri arasında yer alan Gebze yarım milyona yaklaşan nüfusu ile artık il olmayı beklemektedir. Her alanda gelişmişlik örneği gösteren ilçe özellikle eğitim alanında sergilediği çaba ile adından söz ettirmektedir. İmkanları sadece devletten beklemek yerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gebze Belediyesi ilçede adete sanat ve mesleki kurs seferberliği başlatmış durumdalar. Halk Eğitim, Meslekleri Eğitim, İşkur haricinde ilçede Ko-mek ve Gesmek kursları ücretsiz kurs vermektedir. Bu sayfada Gebze’de yaşayanlar için Gesmek kurslarını tanıyacağız.

Gebze Belediyesi Eğitim

Gesmek Nedir?
Gebze’de yaşayan 16 yaş ve üzeri herkesin yararlanabileceği ücretsiz kurs imkanıdır. Yaklaşık 100 farklı branşta hobi, kültür sanat ve mesleki kurslardan dilediğinizi seçip, ücretsiz ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçerliliği bulunan sertifika sahibi olabilirsiniz.

Kimler Katılabilir, Nasıl Yararlanırım?
Yukarıda da belirtildiği üzere ilk ve önemli şart yaş unsuru olup, sanat ve meslek kurslarında alt yaş sınırı uygulanmaktadır. Gebze Belediyesi Kursları bu yaş sınırını 16 olarak tayin etmiştir. Yaş sınırına takılmayan bireyler ikinci husus olarak açıklanan kayıt tarihlerinde Gesmek kurs merkezlerine giderek kayıt olmaları gerekir. Henüz online başvuru olmayıp, size en yakın kurs merkezine gitmeniz gerekir. Aşağıda yer alan listede size en yakın şubeyi ve iletişim bilgisini görebilirsiniz.

Gesmek Kurs Merkezleri
Hızla gelişen ve yenilenen kurum her yeni eğitim öğretim döneminde yeni şubeler açmaya devam ediyor. Gesmek 2016-2017 eğitim öğretim döneminde kurs merkezi sayısı 10’a yükselmiştir. Şimdi hangi şubenin nerede olduğunu görelim.

Gebze Eğitim Merkezleri

Kayıtlar Ne Zaman Başlıyor?
Öncelikle başvurular sürekli olmayıp, belirlenen tarihlerde yapılmaktadır. Örnek Gesmek 2015-2016 kayıtları 31 Ağustos ile 18 Eylül tarihlerinde alınmıştır. Bu nedenle mutlaka duyuruları takip etmelisiniz.

Başvurular Nereye Yapılıyor?
Bu hususta da önemli bir detayı aktarmak istiyorum. Henüz online başvuru olmayıp, kayıt yeri olarak Gesmek Merkez belirlenmiştir. Hacı Halil Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi Eyüp Güvenç İş Merkezi No:15 adresine bizzat ve gerekli evraklar ile gelmeniz gerekir. Daha fazla bilgi almak içinde 0262 644 33 78 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Hangi Belgeler İsteniyor?
Öncelikle gerekli belgeler kısmı Gesmek kurslarında biraz teferruatlı olup, aşağıda yer alan detayları mutlaka okumalısınız. Öncelikle tüm kurs kayıtlarında nüfus cüzdanı fotokopisi ve 1 adet fotoğraf istenmektedir. Şimdi dilerseniz özel şartları olan branşları ve gereksinimlerini ele alalım.

Web Tasarım Kursu
Son yıllarda en çok tercih edilen Bilişim Teknolojileri branşı olup, Gebze Belediyesi Güzel Sanatlar ve Meslek Eğitimi Kursları bu alanda ücretsiz almak ve İnternet sitesi tasarlamak isteyenler için bilgisayar kullanım bilgisi istemektedir. Bunun için daha önce herhangi bir okul ve kursta Bilgisayar eğitimi aldıysanız bu gösteren belge yada sertifika talep etmektedir.

Bilgisayar Destekli Muhasebe
Özel şartları bulunan bir diğer branş ise Bilgisayarlı Muhasebe olup, bu kurslara katılmak isteyen adaylar için Temel Muhasebe sertifikası gerekmektedir. Yani bilgisayar destekli muhasebe kursuna katılmadan önce temel muhasebe branşına katılmanız yada daha önce bu alanda eğitim görüp, sertifika sahibi olmanız gerekir.

Branş Listesine Göz Atalım mı?
Evet arkadaşlar belediye yönetimi bu konuda oldukça iddialı olup, her geçen gün artan listede şuan 70 farklı kurs bulunmaktadır. Bu eğitimlerin ne olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz Branşlar

Gebze’de Yer Alan Ko-mek Kurslarını Unutmayın
Yazının başında da belirttiğimiz gibi Gebze büyük ve geniş kapsamlı bir ilçe olup, bu nedenle sağladığı imkanlarda oldukça geniştir. Gebze’de yaşayanlar mesleki kurs denince sadece Gesmek ile sınırlı kalmadan aynı zamanda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları KO-MEK’ten ücrtsiz yararlanıyor. Gebze’de 3 farklı şubesi ile Gebze Merkez, Beylikbağı ve Osman Hamdi Bey Mahallesinde hizmet veren kurum yaklaşık 300 farklı alanda kurs imkanı sunuyor. Eylül ayında başlayan kayıtları sürekli açık olup, belirlenen kursiyer sayısına ulaşıldığında eğitimler başlamaktadır. Daha fazla detay ve başvuru için komek.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

14 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba,aşçı çırağı kursuna gelmek istiyorum. Kayıtlar doldu mu.Hangi gün ve kaç saat bilgi verirseniz sevinirim.iyi günler

  1. Yonca: Kurs merkezlerine gelerek bilgi alabilirsiniz.

 2. merhaba yazın başvuru yaptım internet üzerinden gitar kursu için geri dönüş yapilicak mı nasıl olucak

  1. Enes: Yaz kursları bitti, tekrar başvuru yapmanız gerekiyor.

 3. Hastakabul kayit kirsu neden acilmiyor.

 4. Çalışıyorum kayıt için mesai saatleri verilmiş saat 17 .00çıkıyorum nasıl kayıt olabilirim işten izin alamıyorum
  Saygılarımla

 5. Ben bağlama kursuna başvuru yapmak istiyorum ancak internetten olmuyor ne zaman nasıl başvuru yapmalıyım
  ?

  1. Gökhan: Başvurular kurs merkezlerinde yapılıyor.

 6. Yaz kurslari ne zaman basliyor ve ingilizce kursu kayitlari icin nereye basvurmam gerek

  1. Nurdan: Belediye’den resmi duyuru yapıldığında buradan aktaracağız.

 7. Selam ben mefruşat işi için bilgi alacaktım

 8. işaret diline başvurmak istiyorum ama internet üzerinden kayıt olamıyorum napabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. Cansu: Gesmek kayıtları genelde kurs merkezlerinde bizzat yapılmaktadır. Kayıtlar başladığında gerekli açıklamayı yaparız.

 9. Biz barış mahallesi olarak dikiş kursu olmasını da istiyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018