İnternet Programcısı (PHP & MYSQL)

Günlük hayatta sıklıkla ziyaret ettiğimiz web siteleri iki farklı kodlama şekli ile yapılmaktadır. HTML ile yapılanlar statik daha amatörce bir yapıda be kısıtlı özellik içermektedir. Dinamik siteler ise daha fazla işlev ve özellik sunmaktadır. Statik siteler Web Tasarım Kurslarında öğreneceğiniz HTML ve CSS ile kolayca yapılırken, etkileşimli siteler için ayrıca yazılım dili bilmek gerekir. Bunun içinde eskiden Web Progralama olarak anılan şimdilerde adı İnternet Programcısı branşında verilen eğitimler ile yapılmaktadır. Web yazılım dili olarak 2 önemli unsur PHP ve ASP kullanılmaktadır. PHP en sık kullanılan yazılım dili olup, ücretsiz kurslarda özellikle PHP öğretilmektedir. Sadece Ankara’da sanat ve meslek eğitimleri veren Beltek hem PHP hemde ASP eğitimleri vermektedir.

PHP Web Programlama

Web Programlama Nedir?
Daha önce Web Programlama olarak anılan bu branş şimdilerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İnternet Programcısı olarak değiştirilmiş olup, 160 saat sürecek eğitim sürecinden oluşmaktadır. PHP yazılım dili ile site yapmayı öğrenirken aynı zamanda etkileşimli sitelerde gerekli olan veritabanı uygulaması içinde MYSQL kulanmayı öğreneceksiniz. Öncelikle İnternet Programcısı (Web Programlama) kursuna katılmak için öncelikle 192 saat süren Web Tasarım Kursuna katılmış ve sertifika almaya hak kazanmış olmanız gerekir. Henüz böyle bir yeterliliğe ahip değilseniz aşağıdaki linkten Web Tasarım branşı detaylarını inceleyin https://www.ismekkurs.com/web-tasarim-kursu

PHP Nedir?
Web Yazılım dili olarak en çok tercih edilen PHP (Hypertext Preprocessor) Linux tabancı sunucularda çalışmaktadır. Tek başına bir site için yeterli olmayıp, HTML, CSS gibi işaretleme dili bilgisi yanı sıra sitemizde yer alan bilgilerin depolandığı bir veritabanına ihtiyaç duymaktadır. MYSQL veritabanı ile etkileşimli çalışmakta olup, şimdi ele alacağız.

MYSQL Veritabanı Nedir?
Statik ve dinamik siteleri bir birinden ayıran en önemli özelliği içeriğin bulunduğu yerdir. HTML işaretleme dili ile yapılan statik siteler içeriği sayfanın kodları içerisinde barındırırken, dinamik PHP yazılım ile yapılan dinamik sitelerin içeriği ise daha fazla ve şifre gibi hassas bilgiler içermesi nedeniyle güvenli bir alanda saklanmalıdır. Bunun için MYSQL ve PhpMyAdmin sistemi kullanılmakta olup, oluşturulan tablolara sistem otomatik veri ekleme, çekme ve düzenleme özelliği bulunmaktadır. Aşağıda yer alan kurslarda alacağınız eğitimlerde gerek PHP, gerekse MYSQL bilgileri detaylı ve bol uygulamalı bir şekilde yer almaktadır. Şimdiden başarılar diliyoruz.

İsmek İnternet Programcısı Kursu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenim Merkezi İsmek bilişim alanında kendini geliştirmek isteyenler için gerek Web Tasarım gerekse Web Programlama eğitimi vermektedir. 160 Saat sürecek olan İsmek İnternet Programcısı branşı mesleki uzmanlık merkezlerinde öğretilmesi nedeniyle sadece 16-45 yaş arası bireyler katılabilir. Eğitimler PHP ve MYSQL üzerine olup, eğitim sonunda MEB onaylı sertifika sahibi olursunuz. İsmek’in Web Programlama kursları hakkında detaylı bilgiye aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.ismekkurs.com/ismek-web-programlama-kursu

Beltek Web Programlama Kursu
Ankara’da yaşayan 17 yaş ve üzeri webmaster adayları Gazi Üniversitesi tarafından sunulan eğitimlerde hem Web Tasarım hemde İnternet Programcılığı gibi eğitimlerden yararlanıyor. Beltek Web Programlama kursu iki farklı branştan oluşmakta olup, 3 aylık sürecek eğitimlerde dileyen PHP dileyen ise ASP yazılım dillerini öğrenebilir. En az lise mezunlarını kabul eden Beltek kayıt ücreti olarak bir defalığına 20 TL almaktadır.

Komek İnternet Programcısı Kursu
Konya Büyükşehir Belediyesi KOMEK ve Kocaeli Büyüjkşehir Belediyesi KO-MEK tarafından sunulan sanat ve meslek kursları yine Web Tasarım ve Web Programlama eğitimleri içermektedir. 160 Saat sürecek olan eğitim sonunda sizde MEB onaylı sertifika alma hakkını elde etmiş olacaksınız. Konya Komek ve Kocaeli Ko-mek hakkında daha fazla bilgi ve kayıt koşulları ile ilgili bilgiye sitemizden erişebilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezi
Türkiye’nin her yerinde bulabileceğiniz bu kurum yeterli talep gelmesi halinde Web Tasarım ve İnternet Programcısı alanında eğitim açmaktadır. En az 12 kişi başvuru yapması gerekmektedir.

Mesleki Eğitim Merkezi (Web Tasarım ve Web Programlama)
Sürekli ileri seviye eğitimleri içeren MEM Web Tasarım ve Web Programlama eğitimlerini bir arada içermektedir. Kalfalık düzeyinde eğitim olup, yukarıda yer alan kurumlara göre daha ileri seviye olduğunu söylemek gerekir.

The Author

fatma Aydın

Merhabalar; ben Fatma Aydın. Ülkemizin dört bir köşesinde hizmet veren ücretsiz kurslar hakkında bilgi alabileceksiniz. Kurs rehberiniz olacak bu siteden en güzel şekilde yararlanmanız için bilgi paylaşımı yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.