İsmek Kursları (İstanbul Büyükşehir Belediyesi)

İSMEK kurulduğu günden beri sürekli yenilenmeye ve eğitimde kaliteyi her geçen yıl daha fazla yakalamaya çalışmak için sürekli çabalamaktadır. Yenilenen imajıyla Enstitü İstanbul İSMEK 1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları olarak açılmış ve faaliyetlerine devam etmektedir.

Dil okulu, bilişim okulu, fırıncılık ve pastacılık okulu, müzik ve gösteri sanatları okulu ve daha birçok uzmanlık okulu yanı sıra 4 dal ve 629 farklı eğitimle hizmetleri hız kesmeden devam etmektedir.

ismek-kurslari

İSMEK Kurslarından Kimler Yararlanabilir?
Öncelikle her yıl birçok yenilik ve değişikliğe imza atıldığını belirterek güncel bilgiler olup, olmadığına dikkat etmelisiniz. İsmek’ten kimlerin yararlanabileceğine bakacak olursak İstanbul’da yaşayan ve belirli yaş üzerinde olan Türkiye Cumhuriyeti ve gerekli belgeleri sağlayan tüm yabancı ülke vatandaşları yararlanabilmektedir.

https://www.kursbilgisi.com/ismek-nedir-online-basvuru-nasil-yapilir/

İsmek Yaz Kursları Yeni Adıyla Yaz Atölyelerinde Eğitim Başlıyor.

Uzun yıllar sadece 16 yaş üzeri bireylere eğitim veren İSMEK 2015 yılı itibari ile çocuklar ve gençler içinde yaz kursları uygulamasına başlamıştır. İsmek Yaz Atölyelerinden herkesin yararlanabileceği kurslar bulunmakta. Üst yaş sınırlaması bulunmadan yaz aylarına öğrenmek, yeni meslek edinmek ya da geliştirmek yahut hobi edinmek isterseniz yüzden fazla branşta eğitim sizi bekliyor. Detaylı bilgi için https://www.kursbilgisi.com/ismek-yaz-kurslari/

İsmek Kayıtları (2021-2022) Ne Zaman Başlıyor?
Her eğitim öğretim döneminde kayıtların alınmaya başladığı İSMEK’te kayıtlar yıl boyunca devam etmektedir. Ancak asıl kayıt tarihlerinin duyurulmasıyla birlikte tüm programlara kayıt yaptırmak mümkün olmaktadır. 2021-2022 kayıtlarının sona ermesi ve derslerin 4 ekimde başlamasıyla birlikte yeni kayıtların ne zaman olacağı merak konusu. Daha fazla detaylı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-kayit-tarihleri

Kurslar Ücretli mi?
Halk Eğitim Merkezi Kurslarının başarısız olmasındaki en önemli etken halen eğitimlerin ücretli mi, ücretsiz mi olduğu tartışılıyor olmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı genelge ile ücret alınmaması gerektiği, arzu eden kursiyerler bağış yapabileceğini belirtmiştir. HEM yöneticileri ise kursiyerlerden bağış adı altında kurs ücreti talep etmektedir. İSMEK kursları ile tam tersine kurulduğu ilk günden itibaren ücretsiz eğitim vermektedir.

Kayıtlar Nerede ve Nasıl Yapılır?
Tamamen ücretsiz olan İSMEK kurslarından yararlanmak için tek yapmanız gereken kayıt olmaktır. Kayıtlar uzun süre kurs merkezlerinde yapılmış olmasına karşın gelişen teknoloji ile birkaç yıldır İnternet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Bunun için öncelikle kayı tarihlerine dikkat etmelisiniz. Kayıtların başlaması ile birlikte zaman kaybetmeden https://kursiyer.ibb.istanbul/ adresine girerek başvuru yapmalısınız.

Siteye girdiğinizde sizden T.C. Kimlik Numarası, Doğum Yeri, Doğum Tarihi gibi bilgiler isteyecektir. Bu bilgileri girdiğinizde sistem sizi tanıyacak ve herhangi bir kayıt ya da üye olmanız gerekmeden kayıt sayfasına erişebilirsiniz.

İnternet üzerinden ön kayıt işlemini yaptığınızda kısa bir süre içerisinde başvuru yaptığınız şubeye giderek onaylatmanız gerekir. Tabii ki bunun için asil ve yedek kayıt uygulaması bulunmaktadır. Asil listede yer alanlar aranacak ya da kısa mesaj ile bilgilendirilecek olup, iptal eden, gelmeyenlerin yerine yedek başvurular çağrılacaktır. https://www.kursbilgisi.com/ismek-kayit-tarihleri/

Hangi Eğitimlerden Yararlanabilirim?
İlk başladığında yetersiz kurs merkezi gibi Branş sayısı da hayli yetersizdi. 1996 Yılında 3 olan Branş sayısı günümüzde 500 ve üzeri olarak uygulanmaktadır. Böylece hayal ettiğiniz eğitime hiçbir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ihtiyacınız olan yabancı dil eğitimi ise İsmek 10’dan fazla yabancı dil eğitimi ile başlangıç, temel ve ileri düzey eğitimler gerçekleştirmektedir. İSMEK Branş listesini yakından görmek ve severek katılacağınız eğitimin detaylarını incelemek için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İSMEK Kursları Nerede?
Evet, arkadaşlar yine geçmişe dönerek 20 yıl içerisinde sağlanan başarıyı sizlere göstermek istiyorum. 1996 Yılında ilk kurulduğunda 3 farklı noktada bulunan kurs merkezleri şuan 235 farklı noktada İstanbul’un her ilçesinde hizmet vermektedir. İlçe nüfusuna göre 2 ile 15 arasında kurs merkezi bulunmaktadır. Bu nedenle kayıt olmadan önce mutlaka size en yakın İsmek kurs merkezi ve eğitimi verilen Branşlara göz atmalısınız. https://www.kursbilgisi.com/ismek-branslari/

Eğitimini almak istediğiniz branş size en yakın şubede yoksa diğer kurs merkezlerini tercih edebilirsiniz. Tabii ki ulaşım sıkıntısı olmayacak bir şubeyi seçerseniz devamsızlık gibi sorunlar yaşamazsınız. İSMEK Kursları her geçen gün gelişerek adeta okul düzeyinde eğitimler vermeye başladı. Bunun için bazı ilçelerde uzmanlık düzeyinde merkezler bulunmaktadır. Dilerseniz bu merkezlere birlikte bakalım.

İSMEK Perakende Okulu
Birçok kursiyer İSMEK kurslarının iş garantisi sağlayıp, sağlamadığını soruyor. Her yıl 250-300 Bin insana eğitim veren İSMEK iş garantisi sağlaması çok zor ama bu kapıyı tamamen kapatmıyoruz. Çünkü İsmek Perakende Okulu uygulaması ile kısmen iş garantisi yanı sıra her ay asgari ücret düzeyinde maaş + genel sağlık sigortası gibi imkânlar sağlamaktadır. İsmek Perakende Okulu nedir? Birkaç yıl önce birçok kurumla birlikte hayata geçirilen perakende okulu uygulaması daha çok satış ve pazarlama alanında donanımlı bireyler yetiştirmek üzere kurulmuştur. Mecidiyeköy’de bulunan merkezden 18 yaş üzeri adaylar yararlanmaktadır.

11 Farklı eğitimin yer aldığı kurslar özellikle büyük marketlerin ihtiyacı olan şarkütör, manav, kasap, pasta ve balık reyonları ile kozmetik alanında satış danışmanları yetiştirmeyi hedeflemektedir. Aynı şekilde teknolojik marketlerde yine satış danışmanı olmanızı sağlıyor. Eğitimler 2 aşamalı olup, ilk olarak İsmek perakende okulunda teorik eğitimlere tabii tutuluyorsunuz. Sonrasında alanınız ile ilgili bir firmada İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) İEP (İşbaşı Eğitim Programı) dâhilinde uygulamalı eğitime alınıyorsunuz. Kurumsal firmalardan biri olup, 6 ile 12 ay sürmektedir. Bu süre içerisinde her ay asgari ücret maaş + genel sağlık sigortanız Türkiye İş Kurumu tarafından yapılmaktadır. İşbaşı Eğitim Programı bitimi ya da bitmeden firma sizin çalışmanızı beğenirse kadroya dâhil edebilir. Ya da süreç sonunda kendinize bir iş bulmanız gerekebilir. Bu nedenle kesin iş garantili demek doğru olmaz.

Fırıncılık ve Pastacılık Okulu
Çok farklı bir eğitimi daha tanımaya hazır mısınız? Geçtiğimiz yıllarda duyurusunu yaptığımız İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulu eğitimlerine başladı. Daha önce İHE (İstanbul Halk Ekmek) fabrikası olarak kullanılan gelişmiş bina İSMEK fırıncılık ve pastacılık okulu için tahsis edilmiş olup, uygulama için gerekli tüm donanım sağlanmıştır. Merkezde 20 farklı Branşta eğitim verilmektedir.

Eğitimlerin büyük bir bölümü profesyonel ekmek yapımı üzerine olup, yöresel ve butik artisan ekmek çeşitleri ile probiyotik doğal ve ekşi mayadan elde edilen ekmeklerin yapımı öğretilmektedir. Pastacılık alanında ise pastacı çırağı ve yardımcısı, butik pastalar ve özel günler için yaş pasta yapımı eğitimleri verilmektedir. Aynı şekilde Workshop eğitimlerini de bulacağınız İSMEK fırıncılık ve pastacılık okulunda kısa süreli eğitimler arasında Croissant – Danish, Specia Cake, Şeker Hamurundan Şeker Modelleme ve yöresel simit çeşitlerinin yapılışını öğreneceksiniz. Ayrıntılı bilgi için https://www.kursbilgisi.com/ismek-firincilik-ve-pastacilik-okulu/ tıklayabilirsiniz.

Mutfak Sanatları Okulu
Yine çok severek katılacağınız bir eğitimden daha bahsetmek istiyorum. Lezzetli yemekler yapacağınız ve aşçılık unvanı alacağınız bu merkezin adı İSMEK Mutfak Sanatları Okulu olup, Üsküdar ilçesine hizmet vermektedir. Aşçılık eğitimi vermek üzere tasarlanmış olan merkezde hayallerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. 10’dan fazla eğitimin yer aldığı kurslarda en çok tercih edileni temel aşçılık eğitimleri olup, aynı şekilde yine temel pastacılık eğitimleri de yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok sevdiği kebap, ızgara ve döner ile soğuk yemeklerin yapılış ve servis kurallarını yine bu kurslarda öğreneceksiniz.

Spor Eğitim Merkezi
Lezzet eğitimlerinden bahsedip te spordan bahsetmemek olmaz. İSMEK İstanbul’da yaşayanların daha sağlıklı bir hayat sürmeleri için şehrin her yerinde spor eğitim merkezleri açmaya devam ediyor. Kadın ve erkeklere yönelik eğitim veren bu merkezlerde kadınlar için Aerobik, Pilates ve Fitness eğitimleri verilirken erkekler içinde Fitness eğitimleri ile vücut geliştirme ve sıkılaşma imkânı sağlamaktadır.

Engelli Eğitim Merkezleri 
İSMEK İstanbul’da yaşayan tüm insanlar için ücretsiz eğitim imkânı salamaya devam ediyor. Bu eğitimlerden yararlanmak için ille de sağlıklı olmak gerekmez. Engelli vatandaşlarımız da aynı şekilde ücretsiz olarak istifade edebilir. Hatta kendilerine özel hazırlanan engelliler merkezlerinden de yararlanabilir. İstanbul’un 3 farklı noktasında yer alan İSMEK engelliler merkezi Arnavutköy, Fatih ve Ümraniye ilçelerinde yer almaktadır. Engel durumunuz normal kurslara katılmak için engel değilse dilediğiniz şubeden yararlanabilirsiniz.

İSMEK Engelliler Merkezi daha çok görme, işitme ve sınırda zihinsel engelli vatandaşlarımız için eğitim vermektedir. Engelleri aşmak için özel hazırlanmış olan eğitimler arasında görme engelliler için kabartma harf (Braille Alfabesi) işitme engelliler içinde işaret dili gibi hayati kurslar yer almaktadır. Aynı şekilde engelli vatandaşlarımızı iş hayatına kazandırmak için Bilgisayar Kullanımı, Hasta Kabul İşlemleri, Hasta ve Yaşlı Refakatçisi, Santralist ve Nevresim Takımları dikimi gibi eğitimler verilmektedir. Aynı şekilde Türkçe eğitimleri ile günlük hayatta ihtiyaç duyacağınız bilgiye ulaşabilirsiniz.

Müzik İhtisas Merkezi
İSMEK ile ilgili anlatılacak, yazılacak o kadar çok şey var ki fakat buna ne zaman nede sayfa yeter. Son olarak ele alacağımız merkez çocuklar ve gençlerin severek katıldığı İSMEK Müzik İhtisas Merkezi olup, sanat hayatına ilk adımı atmak isteyen 15 yaş üzeri herkes için müzik, sanat ve oyunculuk eğitimi vermektedir. Enstrüman yanı sıra ses eğitimleri de verilen kurslarda aynı şekilde drama ve tiyatro gibi oyunculuk eğitimleri de verilmektedir.

Değerli arkadaşlar İsmek ile ilgili aktaracağımız daha çok şey bulunuyor. Dilerseniz sizde aklınıza takılanı sorabilir ya da aşağıda yer alan bağlantılardan yararlanarak İSMEK ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. https://www.yayginegitim.net/ismek-kurslari/

The Author

fatma Aydın

Merhabalar; ben Fatma Aydın. Ülkemizin dört bir köşesinde hizmet veren ücretsiz kurslar hakkında bilgi alabileceksiniz. Kurs rehberiniz olacak bu siteden en güzel şekilde yararlanmanız için bilgi paylaşımı yapılacaktır.

5 Comments

Add a Comment
  1. merhaba ben modelist bilgisayrlı kurs öğenmk istyrum ama kayıt yapamadım gün ay diye yazıyor tarik orayı anlymadım

    1. Cumali Bey merhaba; kursiyer giriş ekranını diyorsunuz sanırım, doğum gününüzü gün, ay ve yıl şeklinde girmeniz gerekmektedir. Örneğin; 01.01.0111 gibi.
      Bu şekilde giriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.