İstanbul’da Yaz Kursu

Okulların yaz tatiline girmesi ile birlikte İstanbul’da yaşayan insanların büyük bir bölümü tatillerini memleketlerinde geçirmektedir. Böyle bir imkânı olmayan ya da tatile çıkamayanlar içinde İSMEK yaz kursları ile çocuklar ve gençler için eğlenceli bir eğitim dönemi sizi bekliyor. Ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz İSMEK yaz kursları 50’den fazla Branşta eğitim seçeneği sunmaktadır.

İstanbul'da Yaz Okulu

İSMEK Yaz Kursları Nedir?

Kısa adı İSMEK olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi 1996 yılında kurulmuş olmasına karşın 2015 yılına kadar sadece 16 yaş üzeri yetişkinlere eğitim vermiştir. 2015 Yılında alınan karar ile çocuklar ve gençler içinde eğitim vermeye başlamıştır.

Kimler Yararlanabilir?

Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi İSMEK yaz kurslarından belirli yaş aralığında yer alan adaylar yararlanmaktadır. İlk kurulduğu yıl 7-21 yaş aralığında ki bireyler yararlanırken sonraki yıl ise 9-21 arasında olan adaylar yararlanmıştır. Bu dönemde ise yaş aralığı yeniden düzenlenerek 12-16 olarak belirlenmiştir. Bu yıl 12-16 Yaş arasındaki çocuklar ve gençler kurslardan yararlanabilecektir.

Kayıtlar Ne Zaman Başlıyor?

Evet, arkadaşlar bu yıl yaş sınırlaması yanı sıra kayıt tarihlerinde de önemli değişikliğe imza atılmıştır. Değişiklik sadece yaz kursları ile sınırlı olmayıp, aynı zamanda yetişkin kursları içinde geçerlidir. Yeni dönemde kurs kayıtları 27 Temmuz’da başlayacak olup, eğitimlere ise 3 Ağustos itibari ile başlanacaktır. Kurslardan yararlanmak isteyen adaylar kursiyer.ismek.org adresi ya da size en yakın İSMEK kurs merkezlerinden yardım alabilirsiniz. İnternet üzerinden online kayıt yapanlar başvuru yaptıkları şubeye yanlarında nüfus cüzdanı fotokopileri ile giderek başvurularını onaylatması gerekir.

Yeni Dönemde de Kurslara Devam Edebileceksiniz

12-16 Yaş arasındaki çocuk ve gençler bundan böyle sadece yaz kursları ile sınırlı kalmadan aynı zamanda yeni dönemde de eğitimlerden yararlanabilecektir. Tabii ki 12-16 yaş gruplarına yönelik eğitimler farklı ve kurslar sadece hafta sonları olacaktır. Bunun nedeni çocukların örgün eğitime devam ediyor olması ile alakalıdır.

49 Branşta Eğitim Seçeneği Bulunuyor

Yaz kursuna katılacak 12-16 yaş arası bireyler için özenle seçilmiş 10 alanda 49 farklı eğitim seçeneği bulunmaktadır. Aşağıda yer alan görselde liste halinde görebilirsiniz. Yazının devamında Alan ve Branş tanımlarına dair kısa kısa bilgiler yer almaktadır.

Branş Listesi

Listeyi inceleyebilmek için üzerine tıklayınız.

Bilişim Teknolojileri: Kurslardan en çok tercih edilen alan haline gelen BT (Bilişim Teknolojileri) özellikle teknoloji ile iç içe yaşayanlar için geleceğin mesleklerini içeriyor. Güvenli İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı olmak üzere programcılık alanında kendini geliştirmek isteyenler için Kodlama web alanında meslek sahibi olmak isteyenler içinde Photoshop ile Web Arayüz Hazırlama eğitimi bulunmaktadır. Bilişim Teknolojileri alanında diğer Branşlara bakacak olursak görsel anlamda bilgi edinmenizi sağlayacak olan Powerpoint ile Sunum Hazırlama Teknikleri yanı sıra Video Klip Hazırlama Teknikleri gibi bir birinden özel eğitimler bulunmaktadır.

Grafik ve Fotoğraf: Bir sonraki alana geçtiğimizde ise yine görsel anlamda severek katılacağınız 2 farklı Branş Çizgi Roman Atölyesi ve Fotoğraf Çekimi eğitimleri sizi beklemektedir.

Kişisel Gelişim: Yine en çok tercih edilen alanların başında gelen Kişisel Gelişim alanında yaz aylarında çocukların severek iştirak ettiği Kur’an Kursları ile Diksiyon eğitimi bulunmaktadır. Kur’an-ı Kerim sıfırdan öğrenmek için Elifba seçeneğini tercih edebilirsiniz. Daha güzel, hatasız ve kurallara uygun okumak içinde Tecvidli Kur’an-ı Kerim Okuma seçeneğini tercih edebilirsiniz.

El Sanatları: Her ne kadar çocuklar ve gençlerin ilgisini çok fazla çekmese de el sanatları alanı emin olun çok hoşunuza gidecektir. Bu alanda eğitimi verilen Branşlara göz attığımızda Keçe Aksesuarları Yapımı, Takı Tasarım, Dekoratif Ahşap Süsleme ile Çanta ve Aksesuar Yapımı ön plana çıkmaktadır.

Yabancı Dil: İşte çok seveceğiniz alana gelmiş bulunuyoruz. İstanbul’da yabancı dil eğitimi için para ödemeniz gerekmez. Çünkü İSMEK gerek çocuklar, gerekse yetişkinler için birçok yabancı dil kursu içermektedir. 12-16 Yaş arası kursiyerler için İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca ve Türkçe eğitimleri vermektedir. Her biri A1 ve A2 düzeyinde olup, güzel bir başlangıç yapmak isterseniz bu fırsatı kaçırmamalısınız.

Müzik ve Gösteri Sanatları: Yine çok severek iştirak edeceğiniz kurslardan biride Müzik ve Gösteri Sanatları alanında olup, müzik aletleri kullanımı ile eğitim almak isterseniz Bağlama, Gitar, Ney ve Piyano tercih edebileceğiniz kurslar arasında yer almaktadır. Ses eğitimleri almak isteyenler için Türk Halk Müziği ile Türk Müziği Korosu eğitimlerine dâhil olabilirsiniz. Hayalinizde oyunculuk varsa sizin içinde Tiyatro kursları bulunmaktadır.

Spor: Yaz kurslarında artık olmazsa olmaz hale gelmiş olan Satranç İSMEK yaz kurslarında ki yerini almış olup, spor eğitimlerine biraz daha ağırlık verilse iyi olur. Özellikle Yüzme kursu eklenmesi en çok talep edilen kurslar arasında gelir. Belki ilerleyen yıllarda eklenir diye düşünüyorum.

Sanat ve Tasarım: Yine yaz kurslarında sıkça görmeye alışkın olduğumuz Resim, Ebru ve Karakalem çalışmaları İSMEK yaz kurslarında da tercih edebileceğiniz kurslar arasında yer almaktadır.

Yiyecek ve İçecek Hizmetleri: Mesleki eğitimlere şimdiden adım atmak isterseniz Aşçılık ve Pastacılık eğitimleri emin olun çok hoşunuza gidecektir. İSMEK bu eğitimlerde çok deneyimli olup, hatta bunun için Fırıncılık ve Pastacılık Okulu ile Üsküdar’da eğitim veren Mutfak Sanatları Okulunu kurmuştur.

Seramik ve Cam: Evet, arkadaşlar İSMEK yaz kurslarında bu yıl tercih edebileceğiniz son alan Seramik ve Cam olup, tek Branş olan Seramik Biçimlendirme farklı bir eğitim deneyimi yaşamak isteyenleri bekliyor.

Evet, değerli arkadaşlar İSMEK yaz kurslarına dair aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, haber değeri taşıyan güncel bilgiler ortaya çıktıkça bizde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Sormak ve öğrenmek istediğiniz hususları aşağıda yer alan soru ve yorum formu ile bizlere sorabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/ismek-yaz-kurslari

2 Comments

Add a Comment
  1. 12 yaşındayım spor yada tiyatro egitimi almak istiyorum sultanbeyli de oturuyorum lütfen cevap

    1. İbrahim: kursiyer.ismek.ist adresinden 12-16 yaş arası çocuk ve gençlere yönelik eğitimleri görebilir ve başvuru yapabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018