Dünya’da gül yağı üretiminin %65 gibi önemli bir bölümünü üreten bir ilimiz Isparta güller diyarı olarak anılan bu şehirde Dünya’nın en kaliteli gülleri yetişmektedir. Aynı şekilde yöreye özgü el dokuması halıları ile sürekli gündem olan ve ülke turizmine katkı sağlamaktadır. Fakat bizim konumuz bunların dışında olup, eğitimdeki başarısını göstereceğiz. Ülke genelinde hızla yaygınlaşan ücretsiz sanat ve meslek kursları son olarak Isparta Belediyesi tarafından ISMEK olarak uygulanmaktadır.

Ismek 2015-2016 Kayıtları (7-30 Eylül)
Isparta’da yaşayanların ücretsiz yararlanabileceği Ismek 2015-2016 kayıtları başlamış olup, 7-30 Eylül tarihlerinde Isparta Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bizzat yapılması gerekmektedir.

Ismek Kursları Nedir?
İlk bakışta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi Kursları İsmek ile karıştırılsa da işin özü tamamen farklı olup, Akdeniz Bölgesinin önemli illerinden biri olan Isparta Belediyesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi arasında yapılan eğitim birliğidir. Diğer sanat ve meslek kurslarına göre daha farklı olup, çocuklar, gençler ve yetişkinler için farklı olmak üzere yaklaşık 30’dan fazla branşta eğitim verilmektedir.

Kimler Yararlanabilir?
Ismek kursları nüfusu yaklaşık 250 bin olan tüm Isparta halkına açık olup, eğitimlerden yararlanmak için küçük bir yaş sınırlaması bulunmaktadır. Bu sınırlama 2 grup halinde yapılmış olup 9-15 yaş arası 15 yaşından büyükler olmak üzere yaşınıza yakışanı yapmalısınız. 🙂 Şimdi dilerseniz hangi yaş grubuna hangi eğitimler veriliyor onu görelim.

9-15 Yaş Eğitimleri
Süleyman Demirel Üniversitesi öğretim görevlileri ile yapılan müzakereler sonucu Isparta’da yaşayan 9-15 yaş arası çocuk ve gençler için 10 farklı branşta eğitim imkanı sunmaktadır. Sanat ve spor ağırlıklı planlanan kurslar Atletizm, Badminton, Basketbol, Satranç, Tiyatro, Yüzme, Halk Oyunları, Tenis, Bağlama ve Gitar şeklinde branşlardan oluşmaktadır. Çocukların kişisel ve fiziksel gelişimlerine son derece katkı sağlayacak olan kursları 3 aylık kurslar şeklinde planlanmaktadır.

15 Yaş Üzeri Yetişkin Kursları
Yetişkinler içinde ücretsiz kurs imkanı sağlayan Isparta Belediyesi şehrimizde yaşayan 15 yaş üzeri herkesin severek katılacağı 22 farklı branş bulunmaktadır. Hobi, sanat ve meslek edindirme alanında dilediğinizi seçebilirsiniz. Şimdi dilerseniz yetişkinlere yönelik kursları aşağıdaki listeden görelim.

Ismek

Yabancı Dil Kursları Kaçmaz
Özellikle gençlerin en çok tercih ettiği eğitimlerden biri yabancı dil olup, Ismek kursları bu kapsamda İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça olmak üzere 4 farklı branşta ücretsiz kurs imkanı sağlamaktadır.

Aşçı ve Pastacı Çırağı
Bir diğer dikkat çekici alan ise lezzet ile ilgili olup, leziz yemekler ve bir birinden özel tatlı ve kurabiyeleri yapacağınız Aşçı Çırağı ve Pastacı Çırağı kurslarına mutlaka katılmanızı öneririz.

İşaret Dİli Eğitimleri
İşitme engelli vatandaşların tek iletişim aracı olan İşaret dili eğitimleri engelli ve normal vatandaşlara açık olup, sizde bu eğitimlere katılarak engelli vatandaşlarımızın hayatına ışık tutabilirsiniz.

Kadınlar İçin Spor Eğitimleri
Hayat sadece iş ve eğitimden ibaret olmadığını bilmeli ve sağlığımız içinde gereken özeni göstermeliyiz. Ismek kursları yaptığı kurs planında bunu göz önüne almış olup, ilk etapta kadınların ücretsiz yararlanacağı spor branşlarına yer vermiştir. Bu kapsamda Aerobik ve Step tercih edebileceğiniz branşlar arasında yer almaktadır. Kısa süreli eğitim ile sizde evinizde profesyonel bir şekilde tek başınıza yada arkadaşlarınız ile spor yapabilir. Fazla kilolardan kurtulmak, formda kalmak isteyenleri bekliyoruz.

Süleyman Demirel Üniversitesi SDU Sertifikalı
Eğitime katılan, devamsızlık yapmayan ve kurslarda başarılı olanlara kurs sonunda SDU onaylı sertifika verilmektedir. Geçerlilik konusunda detaylı bir bilgim olmadığı için bu konuda bilgi veremem. Yani demek istediğim eğitim sonunda MEB sertifika bulunmuyor.

Halk Eğitim Merkezi Kurslarından Yararlanın
Bu şehirde yaşayanlar için elbette tek seçenek Ismek olmayıp, aynı zamanda devletimizin diğer eğitim kurumları olan HEM ve MEM’den yararlanabilirsiniz. Her ilçede en az bir şubesi bulunmakta ve eğitimleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olan MEB sertifikalıdır.

4 Comments

Add a Comment
  1. Biz arkadaşımla birlikte step aerobik kursuna kayıt için gittik yok 5 kişilik yer kaldı yok aerobik yok yazilamiyacaksak niye yayinliyorsunuz siz sözünün arkasında durmayacaksaniz bizde destek olmayı bırakalım o zaman

  2. Drama yada tiyatro kursu varmi acaba

    1. Hacer: Evet ilgilendiğiniz branşlar bulunuyor.

  3. Vaat edilen kurslar ya açılmıyor ya da eğitim verecek olan hoca ilgisiz ve tecrübesiz oluyor.Kursları kaliteli şekilde verebileceğiniz kadar açın lütfen!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018