İZMEB (İzmir Büyükşehir Belediyesi Kursları)

İzmeb Kursları

Ekonomisi sanayi ve üretime dayalı olan Türkiye her daim kalifiye ve nitelikli elemanlara ihtiyaç duymaktadır. Bunun için ilk etapta Halk Eğitim Merkezi Kursları kurulmasına ve ülke genelinde yaygın olmasına karşın istenen beklentiyi karşılayamadı ve yeni arayışlar içine girildi. Bu kapsamda ilk olarak İstanbuk’da 1996 yılında İsmek kursları kuruldu ve ülke genelinde örnek alınır hale geldi. Özellikle büyük şehirler tarafından uygulanışı hızla yaygınlaşan kültür sanat ve meslek kurslarından biride İzmir’de olup, kısa adı İZMEB olarak anılmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve Beceri Kursları İzmir’de yaşayan ve zorunlu öğrenim yaşını tamamlayan herkese ücretsiz eğitimler vermektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kurs

İzmeb Kursları Hakkında Güncel Bilgi Alamıyoruz!
Sitemizin kuruluş amacı Türkiye’nin her yerinden ücretsiz eğitim imkanlarını sizlerle buluşturmaktır. Severek eklediğimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve Beceri Kursları geride kalan 2 yıl içerisinde güncel ve sağlıklı bilgi alamadığımızı belirtmem gerekir. Dilerseniz gelişmeleri sizlere aktarayım.

Resmi İnternet Sitesi Yayın Yapmıyor
Bizler kursları tanıtırken yada kurum hakkında bilgi aktarırken kurumun resmi İnternet sitesinden yararlanırız. 2 Yıl öncesine kadar aktif bir şekilde hizmet veren izmeb.com herhangi bir açıklama yapılmadan yayınına son verildi.

Bilgilendirme İzmir Büyükşehir Belediyesi İnternet Sitesinden Yapılıyordu
Resmi İnternet sitesi kapanan kurum yayınları İzmir Büyükşehir Belediyesinin resmi İnternet sitesinden izmeb.izmir.bel.tr şeklinde alt domain üzerinden devam ettirdi. Fakat kısa süren bu uygulamada son buldu ve bu sayfada kapatılarak güncel bilgiye ulaşma imkanı neredeyse tamamen son bulmuştur. İzmeb hakkında şuan tek bir sayfadan yayın yapılmaktadır. Aşağıda yer alan bağlantıdan İzmeb hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. http://test.izmir.bel.tr/IzmebMeslekEdindirmeVeBeceriKurslari/47/86/tr

16 Yaş Üzeri Herkes Katılabilir
Sanat ve mesleki eğitim kurumlarında uygulanan alt yaş sınırı burada da geçerli olup, İzmeb kurslarından yararlanabilmek için en az 16 yaşında olmanız gerekmektedir. Bu kurala uyan herkes eğitimlerden herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilir. Özellikle sinema ve tiyatro gibi bazı eğitimler alt yaş sınırı yanı sıra aynı zamanda üst yaş sınırı uygulaması bulunmaktadır. Bazı branşlar için 16-35 yaş uygulaması bulunmaktadır.

30 Farklı Branşta Eğitim Seçeneği
Hızla gelişen ve yenilenen İzmeb branş listesi sürekli yeni eğitimler ile zenginleşiyor. Yeni eğitim öğretim dönemine 30 branş ile giriş yapan eğitim kurumunda özellikle sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu meslek sahibi ve vasıflı elemanlar yetiştirilmektedir. Dilerseniz aşağıda yer alan branş listesine birlikte göz atalım.

İzmeb Branş Listesi
Aşağıda yer alan liste geçmiş yıllara ait olup, eğitim almak istediğiniz kurs merkezinden güncel listeye ulaşmanızı öneririz.
İzmir Ücretsiz Kurs

Bilişim Teknolojileri
Eğitimi verilen kurslara dikkat ettiyseniz bilişim teknolojileri alanında ciddi anlamda güzel planlama yapıldığı görülmektedir. İlk olarak bilgisayar bilmeyenler için Bilgisayar Kullanımı eğitimleri yer almakta olup, bu konuda sıkıntı yaşamayanlar içinde bilgisayar ile icra edebilecekleri bir çok mesleki eğitim bulunmaktadır. Onlardan bazıları bilgisayar destekli muhasebe ve Türkiye’nin her yerinde geçerli bir meslek olan bilgisayar teknik servisi olmak isteyenler için donanım, bakım ve onarım kursları bulunmaktadır.

Giyim ve Üretim Teknolojisi
Dikkat çekici bir diğer alan ise Türkiye’nin önemli gelir kaynaklarından biri olan Tekstil üzerine olduğu görülmektedir. İzmeb kurslarında giyim ve tekstil üzerine verilen eğitimlerden özellikle modelist kaçırılmaması gereken branşlar arasında yer almaktadır.

Satış Görevlisi & Kasiyer
Yine Türkiye’nin her yerinde icra edebileceğiniz mesleklerden biride satış üzerine olup, burada özellikle hanımların sıkça yaptığı işlerden biri kasiyerler eğitimi çok ilgi görmektedir. Satış konusunda uzmanlaşmak, müşteri ilişkilerinde başarılı olmak isteyenleri bekliyoruz.

Lezzet Eğitimleri İştahınızı Kabartacak
İzmeb branş listesinde öne çıkan kurslardan son olarak lezzetli branşları aktarmak istiyorum. Özellikle bu işi ticari ve mesleki anlamda yapmak isteyenler için aşçı yardımcısı ve pastacı çırağı kursları bulunmaktadır. Hem farklı lezzetleri öğrenecek, hemde her eğitimde bir birinden özel lezzetleri tatma imkanı bulacaksınız.

İzmir Genelinde 9 Farklı Kurs Merkezi Bulunuyor
Yüz ölçümü bakımından ele aldığınızda İzmir 23. büyük şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. 30 İlçe ve 5 milyona yaklaşık nüfusu ile bir ülke kadar büyüdüğünü görüyoruz. Sizlere en iyi şekilde hizmet vermeyi amaçlayan İzmeb Kursları şuan 9 farklı noktada bulunmakta olup, aşağıda size en yakın şubeyi görebilirsiniz.

Çamdibi
0232 293 40 38

Çiğli
0232 386 44 22

Egekent
0232 386 39 67

Evka – 1
0232 420 05 50

Evka – 4
0232 351 67 07

Gaziemir
0232 293 46 03

Gültepe Toros
0232 433 83 53

Karabağlar
0232 253 64 66

Kültürpark
0232 293 17 14

Başvurular Kurs Merkezlerinde Bizzat Yapılmaktadır
İzmir’de yaşayan ve ücretsiz eğitimlerden yararlanmak isteyenler için belirli tarihlerde kayıt yapılmaktadır. Henüz online başvuru imkanı olmayan kurslara giderek form doldurmanız gerekir.

Başvuru Esnasında Gerekli Belgeler

  • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
  • Öğrenciler için Öğrenim Belgesi
  • Mezunlar için Diploma Fotokopisi

İzmeb Yıl Sonu Etkinliği
Yukardaki videoda İzmeb’i yakından tanımak isteyenler için yıl sonu etkinliğinde çekilmiş güzel bir anı yansıtmak istedik, eminim sizde böylesi güzel anları yaşamak istiyorsunuzdur.

Bu Sayfada’da Yer Alan Bilgiler Güncel Olmayabilir
Yukarıda da belirtildiği gibi İzmeb hakkında güncel bilgilere ulaşabileceğimiz herhangi bir İnternet sitesi bulunmuyor. O nedenle sayfada yer alan bilgiler güncel değildir. Sizden ricamız kurs merkezi telefonlarını arayarak bilgi almanızdır. Eğitim almak isteyenler kendilerine en yakın kurs merkezi telefonundan bilgi almaktır.

İzmir Halk Eğitim Merkezi Kurslarından Yararlanın
İzmir’de eğitim alabileceğiniz kurslar tabii ki sadece İzmeb ile sınırlı kalmayıp, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İzmir’in tüm ilçelerinde de Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri bulunmaktadır. Yaşadığınız ilçede en az bir HEM bulunmaktadır.

Bu konuda yeni gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. En kısa sürede güzel gelişmeleri aktarmayı ümit ediyoruz. Lütfen eğitim gün ve saatleri ile ilgili sorularınızı sayfada yer alan telefon numaralarına sorunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.