İZMEB (İzmir Büyükşehir Belediyesi Kursları)

İzmeb Kursları

Ekonomisi sanayi ve üretime dayalı olan Türkiye her daim kalifiye ve nitelikli elemanlara ihtiyaç duymaktadır. Bunun için ilk etapta Halk Eğitim Merkezi Kursları kurulmasına ve ülke genelinde yaygın olmasına karşın istenen beklentiyi karşılayamadı ve yeni arayışlar içine girildi. Bu kapsamda ilk olarak İstanbuk’da 1996 yılında İsmek kursları kuruldu ve ülke genelinde örnek alınır hale geldi. Özellikle büyük şehirler tarafından uygulanışı hızla yaygınlaşan kültür sanat ve meslek kurslarından biride İzmir’de olup, kısa adı İZMEB olarak anılmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve Beceri Kursları İzmir’de yaşayan ve zorunlu öğrenim yaşını tamamlayan herkese ücretsiz eğitimler vermektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kurs

İzmeb Kursları Hakkında Güncel Bilgi Alamıyoruz!
Sitemizin kuruluş amacı Türkiye’nin her yerinden ücretsiz eğitim imkanlarını sizlerle buluşturmaktır. Severek eklediğimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve Beceri Kursları geride kalan 2 yıl içerisinde güncel ve sağlıklı bilgi alamadığımızı belirtmem gerekir. Dilerseniz gelişmeleri sizlere aktarayım.

Resmi İnternet Sitesi Yayın Yapmıyor
Bizler kursları tanıtırken yada kurum hakkında bilgi aktarırken kurumun resmi İnternet sitesinden yararlanırız. 2 Yıl öncesine kadar aktif bir şekilde hizmet veren izmeb.com herhangi bir açıklama yapılmadan yayınına son verildi.

Bilgilendirme İzmir Büyükşehir Belediyesi İnternet Sitesinden Yapılıyordu
Resmi İnternet sitesi kapanan kurum yayınları İzmir Büyükşehir Belediyesinin resmi İnternet sitesinden izmeb.izmir.bel.tr şeklinde alt domain üzerinden devam ettirdi. Fakat kısa süren bu uygulamada son buldu ve bu sayfada kapatılarak güncel bilgiye ulaşma imkanı neredeyse tamamen son bulmuştur. İzmeb hakkında şuan tek bir sayfadan yayın yapılmaktadır. Aşağıda yer alan bağlantıdan İzmeb hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. http://test.izmir.bel.tr/IzmebMeslekEdindirmeVeBeceriKurslari/47/86/tr

16 Yaş Üzeri Herkes Katılabilir
Sanat ve mesleki eğitim kurumlarında uygulanan alt yaş sınırı burada da geçerli olup, İzmeb kurslarından yararlanabilmek için en az 16 yaşında olmanız gerekmektedir. Bu kurala uyan herkes eğitimlerden herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilir. Özellikle sinema ve tiyatro gibi bazı eğitimler alt yaş sınırı yanı sıra aynı zamanda üst yaş sınırı uygulaması bulunmaktadır. Bazı branşlar için 16-35 yaş uygulaması bulunmaktadır.

30 Farklı Branşta Eğitim Seçeneği
Hızla gelişen ve yenilenen İzmeb branş listesi sürekli yeni eğitimler ile zenginleşiyor. Yeni eğitim öğretim dönemine 30 branş ile giriş yapan eğitim kurumunda özellikle sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu meslek sahibi ve vasıflı elemanlar yetiştirilmektedir. Dilerseniz aşağıda yer alan branş listesine birlikte göz atalım.

İzmeb Branş Listesi
Aşağıda yer alan liste geçmiş yıllara ait olup, eğitim almak istediğiniz kurs merkezinden güncel listeye ulaşmanızı öneririz.
İzmir Ücretsiz Kurs

Bilişim Teknolojileri
Eğitimi verilen kurslara dikkat ettiyseniz bilişim teknolojileri alanında ciddi anlamda güzel planlama yapıldığı görülmektedir. İlk olarak bilgisayar bilmeyenler için Bilgisayar Kullanımı eğitimleri yer almakta olup, bu konuda sıkıntı yaşamayanlar içinde bilgisayar ile icra edebilecekleri bir çok mesleki eğitim bulunmaktadır. Onlardan bazıları bilgisayar destekli muhasebe ve Türkiye’nin her yerinde geçerli bir meslek olan bilgisayar teknik servisi olmak isteyenler için donanım, bakım ve onarım kursları bulunmaktadır.

Giyim ve Üretim Teknolojisi
Dikkat çekici bir diğer alan ise Türkiye’nin önemli gelir kaynaklarından biri olan Tekstil üzerine olduğu görülmektedir. İzmeb kurslarında giyim ve tekstil üzerine verilen eğitimlerden özellikle modelist kaçırılmaması gereken branşlar arasında yer almaktadır.

Satış Görevlisi & Kasiyer
Yine Türkiye’nin her yerinde icra edebileceğiniz mesleklerden biride satış üzerine olup, burada özellikle hanımların sıkça yaptığı işlerden biri kasiyerler eğitimi çok ilgi görmektedir. Satış konusunda uzmanlaşmak, müşteri ilişkilerinde başarılı olmak isteyenleri bekliyoruz.

Lezzet Eğitimleri İştahınızı Kabartacak
İzmeb branş listesinde öne çıkan kurslardan son olarak lezzetli branşları aktarmak istiyorum. Özellikle bu işi ticari ve mesleki anlamda yapmak isteyenler için aşçı yardımcısı ve pastacı çırağı kursları bulunmaktadır. Hem farklı lezzetleri öğrenecek, hemde her eğitimde bir birinden özel lezzetleri tatma imkanı bulacaksınız.

İzmir Genelinde 9 Farklı Kurs Merkezi Bulunuyor
Yüz ölçümü bakımından ele aldığınızda İzmir 23. büyük şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. 30 İlçe ve 5 milyona yaklaşık nüfusu ile bir ülke kadar büyüdüğünü görüyoruz. Sizlere en iyi şekilde hizmet vermeyi amaçlayan İzmeb Kursları şuan 9 farklı noktada bulunmakta olup, aşağıda size en yakın şubeyi görebilirsiniz.

Çamdibi
0232 293 40 38

Çiğli
0232 386 44 22

Egekent
0232 386 39 67

Evka – 1
0232 420 05 50

Evka – 4
0232 351 67 07

Gaziemir
0232 293 46 03

Gültepe Toros
0232 433 83 53

Karabağlar
0232 253 64 66

Kültürpark
0232 293 17 14

Başvurular Kurs Merkezlerinde Bizzat Yapılmaktadır
İzmir’de yaşayan ve ücretsiz eğitimlerden yararlanmak isteyenler için belirli tarihlerde kayıt yapılmaktadır. Henüz online başvuru imkanı olmayan kurslara giderek form doldurmanız gerekir.

Başvuru Esnasında Gerekli Belgeler

 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • Öğrenciler için Öğrenim Belgesi
 • Mezunlar için Diploma Fotokopisi

İzmeb Yıl Sonu Etkinliği
Yukardaki videoda İzmeb’i yakından tanımak isteyenler için yıl sonu etkinliğinde çekilmiş güzel bir anı yansıtmak istedik, eminim sizde böylesi güzel anları yaşamak istiyorsunuzdur.

Bu Sayfada’da Yer Alan Bilgiler Güncel Olmayabilir
Yukarıda da belirtildiği gibi İzmeb hakkında güncel bilgilere ulaşabileceğimiz herhangi bir İnternet sitesi bulunmuyor. O nedenle sayfada yer alan bilgiler güncel değildir. Sizden ricamız kurs merkezi telefonlarını arayarak bilgi almanızdır. Eğitim almak isteyenler kendilerine en yakın kurs merkezi telefonundan bilgi almaktır.

İzmir Halk Eğitim Merkezi Kurslarından Yararlanın
İzmir’de eğitim alabileceğiniz kurslar tabii ki sadece İzmeb ile sınırlı kalmayıp, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İzmir’in tüm ilçelerinde de Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri bulunmaktadır. Yaşadığınız ilçede en az bir HEM bulunmaktadır.

Bu konuda yeni gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. En kısa sürede güzel gelişmeleri aktarmayı ümit ediyoruz. Lütfen eğitim gün ve saatleri ile ilgili sorularınızı sayfada yer alan telefon numaralarına sorunuz.

116 Comments

Add a Comment
 1. ingilizce1-2-3 tam olarak ne anlama geliyo sadece temelmi veriyo yani yoksa sanmam ama bu kurslardaningilizce öğrenen varmısır

  1. Mehmet A1 temmel yani başlangıç, A2 orta seviye A3 ise ileri seviye eğitim demektir.

 2. öncelikle iyi çalışmalar..benim ablam 47 yaşında istanbuldaki ısmek mesleki kurslarına aşçılık bölümünde eğitim alıyor fakat ben izmir ismebte araştırma yapınca yaş sınırı gördüm…sınır 35…heryerdeki bu kursların şartları aynı değilmi şehire göremi değişiyo… bunu ablama söylediğimde nasıl olur bizim sınıfta 60 yşında bayan ble var dedi….kafam buna takıldı bilgilndireblrmisiniz ona göre başvurmak istyrm

  1. Çiğdem: Her ilin kursları belediyeler tarafından belirleniyor. İzmeb dışında halk eğitim merkezlerindende yaş sorunu olmadan hizmet alabilirsiniz.

 3. Bu kurslar hâlâ varmı acaba ??

  1. Özlem: evet her yıl yenilenerek devam ediyor.

 4. Bilgisayar Destekli Muhasebe Kursunun Süresi Ne Kadar?
  Toplam da Kaç Ay Sürüyor?

  (Bir de bu kursla ilgili bazı yerlerde 160 saat yazıyor bazı yerlerde ise 320 saat yazıyor.Tam bir bilgi verebilmeniz mümkün mü?)

  1. Damla: Belirtmiş olduğunuz branş toplamda 320 saatlik bir eğitimdir. Bu belirttiğim süre İZMEB için geçerlidir.

 5. Yaş sınırı olması çok saçma öğrenmenin yaşı yoktur

 6. Bu kurslar hangi gunler acaba.burada bilen arkadaşlar varmi.ben hafta sonu için basvuru yapmak istiyorum.

 7. kasiyerlik kursu almak istiyorum nasıl kayıt yapmam gerekiyor yardım lütfen

  1. Canan: Size en yakın İzmeb kurs merkezine bekleriz.

 8. pastacılık kursları hangi semtlerde oluyor gültepedekinde varmı

  1. Canan: Çiğli izmeb kurslarında bulunuyor. Detaylı bilgi için tıklayınız. https://www.ucretsizkurs.net/izmeb-cigli

 9. Evka1 de hangi kurslar veriliyor?

  1. Evka 1 Eğitimleri ve iletişim bilgisi için yandaki linke tıklayınız. https://www.ucretsizkurs.net/buca-izmeb

 10. benim mesleyim yok sac ve cilt bakım mesleyini öyrenmek istiyom

 11. ya izmir deyim karabağlar veya gaziemirdeki ismek te klarnet kursu yok mu yasım 16 doldu 17 den gün alıyorum ??

  1. Turgaycan: İzmeb branşları arasında klarnet bulunmamaktadır.

 12. drama kursu acaba hangi semtlerde

  1. Fırat: İzmeb karabağlar şubesinde drama eğitimi verilmektedir.
   Adres: Yunus Emre Mah. 4163 Sok. No:31 Karabağlar Tel: 0232 253 64 66

 13. konaktaki şubenizde bilgisayar programları ve ingilizce kursları varmı

  1. Leyla: evet aradığınız eğitimler mevcuttur.

 14. çocuk gelişimi neden yok çok istenilen bir branş halbuki

 15. 41 yaşındayım yemek kurslariniza katılmak istiyorum

 16. Ya malzemeleri biz kendimzmi alıcaz?

  1. Malzemeler derken bu branşlara göre değişir. Bir branş ismi verseniz daha net bilgi verebilirim.

 17. Tekrar merhaba, SEO kursu var mı, yoksa yakın zamanda açılması planlanıyor mu bu konuda da bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Hoşçakalın.

  1. Gülhan: Seo kursu şuan için ücretsiz kurslarda yaygın olmayıp, sadece İsmek’te bulunmaktadır.

 18. merhaba,
  kurs günleri ve saatleri hakkında bilgi verebilirmisinizl ütfen

 19. gaziemirde yerinizde bağlama kursu varmı varsa ücretlimi yoksa ücretsizmi

  1. Mehmet: Bağlama eğitimleri şuan için yoktur.

 20. benim yaşım 38 kurdele nakışı kursuna katılmak istiyorum yaş sınırı var diyorsunuz iki yaş farkedermi cevap verirseniz sevinirim teşekür ederim

  1. Mehtap:16-35 yaş arası bireylere eğitim verilmektedir. Sizde yaşadığınız ilçedeki Halk Eğitim Kurslarına katılın.

 21. modalistik kursunda yaş sınırlaması var mı?

  1. Merve: En az 16 yaşında olmak gerekir.

 22. tşk ederim 🙂

 23. izmir karşıyaka İngilizce kurs A2 kursuna Katılmak istiyorum

 24. Sadece bi branş mı secebiliyoruz?

  1. Ozan: 2 branş seçimi yapabilirsiniz.

 25. Bu kurslarda da İŞKUR da ki gibi her gün para yatırılıyor mu bize

  1. Sedef: Hayır herhangi bir ödeme yapılmaz.

 26. Iyi akşamlar. Kurstan kalorifer ateşçiliği var mı?Sınavsız
  olarak istiyorum. Cevap verirsen sevinirim

 27. ben hıc okuluna flan gıtmedım ascılık uzerıne ama sevıyorum bu meslegı ucretsız kurs alabılcegım yerlerı bılıyormusunuz acaba ızmır ıcınde cok yapmak ısstıyorum bu meslegı bana yardımcı olabılıcek bırılerı varmı acaba

 28. Kuaförlük kursları kayıt tarihlerini ve kursların ne kadar süre sürdüğünü yazarmısınız?

 29. ingilizce kursuna yazılmak istiyorum nereye basvuracagım acaba

 30. Telefonları açan yok !

 31. İnternetten herhangi bir başvuru linki göremiyorum neden yok? Sadece açıklama var. Şuradan başvuru yapabilirsiniz ibaresi yok. Var da ben mi görmedim acaba. Yardımcı olabilir misiniz?

 32. Kurslar kac saar auruyor bilen varsa yazsin el.nakislari ozellikle

 33. Bu kursların başvuru tarihi ne zaman oluyor.

 34. Yaş sınırı olması çok saçma öğrenmenin yaşı yoktur bence

 35. Biz bir ilçede ismek açmak istesek açabilirmiyiz..ne gibi bir prosüdür gerekiyor..

  1. Münevver: Kurs merkezlerini sadece kurum kendisi açmaktadır.

 36. İzmir buca halk eğitim merkezi ne gittim bağlama kursu için 50 TL Ücter istediler sebebi nedir bedava diye yazıyorsunuz bedava diyolar oraya gidince para istiyor lar neden??

  1. Murat: Benim bağış yapacak durumum yok ödemek istemiyorum de

 37. Merhaba bende kursa yazılmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Önce belediyeye mi gitmem gerekiyor acaba ?

  1. Esra: Size en yakın kurs merkezine bizzat gelmelisiniz.

 38. Meraba ben 17.09.2000 doğumluyum yani 3 ay sonra 16 olucam 15 olarak geçiyor ama katılabilir miyim genede

  1. Mısra: Evet katılabilirsiniz.

 39. Bn 2016 2017 yili icin bazi kurslara katilmak istiyorum basvuru süresi geçti mi acaba

  1. Ayşe: Eylül ayında başlamaktadır.

 40. merhaba ben bilgisayar sertifikası almak istiyorum çalıştığım için hafta sonları yada hafta içi geç saatlerde varsa almak istiyorum
  varsa ne zaman başvuru yapmalıyım?

 41. Egekent kayıtları eylül ayında mı başlıyor?

  1. Yeşim: İzmir Büyükşehir Belediyesi bu konuda gerekli duyuruyu yapacaktır.

 42. pasta yapimi kursuna nerden ulabilirim?

  1. Nalan: Kurs merkezlerine bizzat gelerek kayıt olabilirsiniz.

 43. ingilizce kursları hangi illerde mevcuttur acaba? ve başvuru tarihi veya başlama tarihi belli mi?

  1. Hasan: Sayfada gerekli duyuru yapılacaktır.

 44. Birden fazla kursa katılma şansımız var mı acaba

  1. Damla: Evet saatler çakışmaması halinde 2. ve 3. branş seçebilirsiniz.

 45. merhaba ben Azeriyim sizin kurslara katilmak istiyorum petrolda muhasibe isinde calisiyorum, bana isime uygun bi kurs icin bilgi vere bilmirsiniz. Onceden tesekkurler

  1. Lamia: Size en yakın İzmeb kurs merkezine gelerek bilgi alabilirsiniz.

 46. İlköğretim için varmı acaba benden gitmek istiyorum ve şimdi varmı

  1. Şehnaz: Evet sizde kurslardan istifade edebilirsiniz.

 47. Aşçılık kursu varmı acaba. Nerede öğrenebilirmiyim

  1. Meryem: Sayfada detaylara yer verildi. Lütfen inceleyiniz.

 48. merhaba. kurslar hakkında bilgi almak adına kültürpark numarasını aradım fakatyanlış diyor?

 49. bir sene önce egekent tarafındaki bir kurs merkezinde hem pilates hem de pastacılık eğitimi için başvurmuştum.. açılacak denmişti ve biz sizi kursun tarihi belli olunca arayacağız denmişti.. orada tüm formları doldurup tüm bilgileri yazmıştım… fakat ne iptal olduğuna dair ne de ne zaman yeniden açılacağına dair herhangi bir bilgi gelmedi.. açıkçası hayatımda ilk kez bir belediye kursuna başvurmuştum.. hayal kırıklığına uğradım olumlu veya olumsuz bilgi alamayınca.. merkezi telefonla arayınca tarih belli olunca biz sizi arayacağız diye söyleniyor.. karşıyaka merkez tarafında da açılırsa egekent vs. gibi uzak yerlere gidip boşuna form doldurmak zorunda kalmayız..

 50. Daha önce ingilizce kurslarıniza katılmıştım yine katılmak istiyorum seviye nasil belirleniyor. Ne zaman kayıt yapılıyor

 51. Belediye, sadece 35 yaşına kadar olanların belediyesi değil. Bazı eğitim gruplarında koymuş olduğunuz 35 yaş sınırının anlaşılabilir hiçbir yanı yoktur. Bunu gözden geçirmenizi öneririm.

 52. merhabalar resim kursu sonunda acaba egitimcilik sertifikası gibi m.e.b onaylı bir sertifika veriyor musunuz ? resim kursu her semtte var mı ? kontenjan durumu nedir ?

  1. Merve: Eğitimci olmak için Üniversite diploması yada usta öğretici belgesi almak gerekir. Sertifika tek başına yeterli değildir.

 53. haftasonu olan kurslarınız var mı

  1. Mustafa: Sayfada yer alan bilgilere göz atınız.

 54. Bilgisayar teknik kursu sure ne kadar.Ceptelefon tamirkutsi var mi?

  1. Anonim: Branş listesi sayfada yer almaktadır.

 55. Merhaba modelistlik kursu kayıtlatı ne zaman başlıyor

 56. Merhaba..adli takip eleman kursu veriyor musunuz.? Ayrıca bilgisayar ve diksiyon kursu almak istiyorum.Kayıt islemleri nasıl nerden oluyor ve kurs başlama tarihleri nedir.? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim..

 57. Merhaba ben bucada ikamet ediyorum acaba boncuk idi vb taki kursu varmi bucada tesekurler

 58. Bize hic ucret vermiolarmi

  1. Anonim: Hayır herhangi biri ücret verilmez.

 59. Ogrenmenin yasi mi olurmus diyorsunuz tabii ki haklisiniz ama bu kurslar is hayatinda kullanilabilinsin diye acilan kurslar is hayatina hazirlayan kurslar. O yuzde yas siniri olmasi gayet normal

 60. neden hiçbir bölge telefona cevap vermiyor acaba?

 61. Cocuk ve yetişkinler icin almanca kurslari hakkında bilgi alabilirmiyim. Teşekkürler

 62. Kurslarınız ücretli mi ?

  1. Sevcan: Eğitimler ücretsizdir.

 63. Merhaba kurslar arasında vitrin düzenleme kursu varmı? Yoksa açılma olasılığı varmı. Teşekkürler…

  1. Selay: Bu şekilde bir branş bulunmuyor.

 64. Kemalpaşa da oturuyorum kasiyer kursuna başvurmak istiyorum ama iş yerleştiriyor musunuz

  1. Aslı: İş garantisi sadece İşkur kurslarında mevcuttur.

 65. Yıl içinde başka şehirde çalıştığım için, yaz boyunca alabileceğim ingilizce kursu var mı acaba? Bütün kurslar hep Eylül de mi oluyor?

 66. Merhaba Çiğli’de oturuyorum. Semtime yakın yabancı dil kursları hakkında bilgi almak istiyorum. İngilizce ve Almanca önceliğim dönemlerin başlangıç tarihleri yazmıyor yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

 67. Şuan için kurslarınız aktif midir?

  1. Lina: Tam olarak bilgi alamıyoruz.

 68. büyükşehir evka 4 kurs merkezinde ücretsiz olduğu söylenen ahçı çırağı kursunda erzak parası adı altında para toplanıyor yetkililer öğretmen hakkında hiçbir işlem yapmıyor göz yumuyor

 69. kurslar hala devam edyr mu

  1. Özlem: İzmeb yerine İBB Meslek Fabrikası diye bir uygulama başladı. Bununla ilgili duyuru yapacağız.

 70. Izmirde otryrm makyaj üstüne kurs görmek istyrm naiman lazm?

 71. Izmirbb cnn kursuna yazildim.kurs bitiminde sertifika veriliyor mu?

  1. Mustafa: Evet sertifika verilmektedir.

 72. Benim diploma kayip e devletten cikti alsak olurmu

  1. Alper: Geçerliliği olan her belge kabul edilir.

 73. Meraba ciglideki şubeniz de bu yılki pastacı çıraklığı için kurs tarihi ne zaman

 74. Merhaba, istediğim branş yakınımda bulanan merkezde yoksa herhangi izmeb merkezine başvuru yapabilir miyim?

  1. Zeynep: Tabii ki ulaşım sıkıntısı yoksa seçebilirsiniz.

 75. Bilgisayar işletmenliğj eğitimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.