İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası

Ekonomisi sanayi ve üretime dayalı olan Türkiye her daim kalifiye ve nitelikli elemanlara ihtiyaç duymaktadır. Bunun için ilk etapta Halk Eğitim Merkezi Kursları kurulmasına ve ülke genelinde yaygın olmasına karşın istenen beklentiyi karşılayamadı ve yeni arayışlar içine girildi.

Bu kapsamda ilk olarak İstanbul’da 1996 yılında İsmek kursları kuruldu ve ülke genelinde örnek alınır hale geldi. Özellikle büyük şehirler tarafından uygulanışı hızla yaygınlaşan kültür sanat ve meslek kurslarından biride İzmir’de olup, kısa adı İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası kursları; İzmir’de yaşayan ve zorunlu öğrenim yaşını tamamlayan herkese ücretsiz eğitimler vermektedir.

ibb-meslek-fabrikasi
İBB Meslek Fabrikası Kurslarına Başvuru Nasıl Yapılır?

İzmir’de yaşayan herkese hitap eden bu İBB Meslek Fabrikası Kurslarına başvuru yapabilmek için online başvuru seçeneği bulunmaktadır. Online başvuru yaparak ön kayıt oluşturmak için şu linke tıklamanız gerekmektedir. https://www.ibbmeslekfabrikasi.com/?AspxAutoDetectCookieSupport=1 linkte yer alan bilgilerin doldurulması ve kaydın tamamlanması ile kurs seçiminde bulunabilirsiniz. Ön kayıt oluşturulduktan sonra 3 gün içerisinde başvuru yaptığınız kurs merkezine kimlik fotokopiniz ve öğrenim belgeniz ile kaydınızı kesinleştirmeniz gerekmektedir.

İBB Meslek Fabrikası ile ilgili detaylı bilgi almak için https://www.kursbilgisi.com/izmir-buyuksehir-belediyesi-meslek-fabrikasi/ linki tıklayabilirsiniz.

16 Yaş Üzeri Herkes Katılabilir
Sanat ve mesleki eğitim kurumlarında uygulanan alt yaş sınırı burada da geçerli olup, İzmeb kurslarından yararlanabilmek için en az 16 yaşında olmanız gerekmektedir. Bu kurala uyan herkes eğitimlerden herhangi bir ücret ödemeden yararlanabilir. Özellikle sinema ve tiyatro gibi bazı eğitimler alt yaş sınırı yanı sıra aynı zamanda üst yaş sınırı uygulaması bulunmaktadır. Bazı branşlar için 16-35 yaş uygulaması bulunmaktadır.

Başvuru Esnasında Gerekli Belgeler

  • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
  • Öğrenciler için Öğrenim Belgesi
  • Mezunlar için Diploma Fotokopisi

İBB Meslek Fabrikası Branşlar

Hızla gelişen ve yenilenen İBB Meslek Fabrikası branş listesi sürekli yeni eğitimler ile zenginleşiyor. Yeni eğitim öğretim dönemine 30 branş ile giriş yapan eğitim kurumunda özellikle sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu meslek sahibi ve vasıflı elemanlar yetiştirilmektedir. Dilerseniz aşağıda yer alan branş listesine birlikte göz atalım.
Aşağıda yer alan liste geçmiş yıllara ait olup, eğitim almak istediğiniz kurs merkezinden güncel listeye ulaşmanızı öneririz.
İzmir Ücretsiz Kurs

Bilişim Teknolojileri
Eğitimi verilen kurslara dikkat ettiyseniz bilişim teknolojileri alanında ciddi anlamda güzel planlama yapıldığı görülmektedir. İlk olarak bilgisayar bilmeyenler için Bilgisayar Kullanımı eğitimleri yer almakta olup, bu konuda sıkıntı yaşamayanlar içinde bilgisayar ile icra edebilecekleri bir çok mesleki eğitim bulunmaktadır. Onlardan bazıları bilgisayar destekli muhasebe ve Türkiye’nin her yerinde geçerli bir meslek olan bilgisayar teknik servisi olmak isteyenler için donanım, bakım ve onarım kursları bulunmaktadır.

Giyim ve Üretim Teknolojisi
Dikkat çekici bir diğer alan ise Türkiye’nin önemli gelir kaynaklarından biri olan Tekstil üzerine olduğu görülmektedir. İzmeb kurslarında giyim ve tekstil üzerine verilen eğitimlerden özellikle modelist kaçırılmaması gereken branşlar arasında yer almaktadır.

Satış Görevlisi & Kasiyer
Yine Türkiye’nin her yerinde icra edebileceğiniz mesleklerden biride satış üzerine olup, burada özellikle hanımların sıkça yaptığı işlerden biri kasiyerler eğitimi çok ilgi görmektedir. Satış konusunda uzmanlaşmak, müşteri ilişkilerinde başarılı olmak isteyenleri bekliyoruz.

Lezzet Eğitimleri İştahınızı Kabartacak
İzmeb branş listesinde öne çıkan kurslardan son olarak lezzetli branşları aktarmak istiyorum. Özellikle bu işi ticari ve mesleki anlamda yapmak isteyenler için aşçı yardımcısı ve pastacı çırağı kursları bulunmaktadır. Hem farklı lezzetleri öğrenecek, hemde her eğitimde bir birinden özel lezzetleri tatma imkanı bulacaksınız.

İzmir Halk Eğitim Merkezi Kurslarından Yararlanın
İzmir’de eğitim alabileceğiniz kurslar tabii ki sadece İzmeb ile sınırlı kalmayıp, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İzmir’in tüm ilçelerinde de Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri bulunmaktadır. Yaşadığınız ilçede en az bir HEM bulunmaktadır.

Bu konuda yeni gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. En kısa sürede güzel gelişmeleri aktarmayı ümit ediyoruz. Lütfen eğitim gün ve saatleri ile ilgili sorularınızı sayfada yer alan telefon numaralarına sorunuz.

The Author

fatma Aydın

Merhabalar; ben Fatma Aydın. Ülkemizin dört bir köşesinde hizmet veren ücretsiz kurslar hakkında bilgi alabileceksiniz. Kurs rehberiniz olacak bu siteden en güzel şekilde yararlanmanız için bilgi paylaşımı yapılacaktır.

1 Comment

Add a Comment
  1. Teşekkür ederiz
    Saygılar sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.