İzmir Ücretsiz Kurslar

Türkiye’nin en büyük 3. şehri olmasına karşın maalesef rakiplerine göre biraz daha geriden gelmektedir. Bunu eğitim alanında daha çok anlıyorsunuz. İstanbul, Ankara, Konya ve Kocaeli’de çok geniş kapsamlı sanat ve meslek kurslarını bulabilirken İzmir’de bu olanaklar biraz kısıtlı olduğu ilk bakışta anlaşılmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan İzmeb kursları yeteri kadar insanlara duyurulmadığı için sürekli bir çok şey merak konusu olarak kalmaktadır. İzmir’de yaşayanların ücretsiz yararlanabileceği kursları birlikte tanıyalım.

İzmeb Eğitimleri

İZMEB
Her zaman olduğu gibi bilgisini verdiğimiz şehrin ulusal eğitimi merkezini tanıtarak başlıyoruz. İzmir’de yaşayanlar için ücretsiz sanat ve meslek eğitimlerini İzmeb sağlamaktadır. 16 Yaş üzeri bireylere açık olan eğitim merkezi yaklaşık 10 farklı kurs merkezi ile yine yaklaşık 40 farklı branşta eğitim vermektedir. Resmi İnternet sitesi izmeb.com kapanması ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesinde bir alt sayfa açıldı fakat ne olduysa onunda kapatılmasına karar verildi. Yani şuan anlayacağınız İzmeb hakkında sağlıklı bilgi verilmiyor. Aşağıda yer alan butona tıklayarak İzmeb sayfasına ulaşabilirsiniz. Orada kurs merkezi adres ve iletişim bilgilerine yer verilmektedir. Detaylı bilgi almak isteyenlerin tek şansı şuan kurs merkezi telefonlarını aramaktır. Çünkü İnternet üzerinden İsmek ile ilgili resmi bir bilgi aktarılmamaktadır.

İzmir Halk Eğitim Merkezleri
İzmeb’den sonra geriye en iddialı kurum olarak Halk Eğitim Merkezi kalmaktadır. Her ilçede en az bir şubesini bulacağınız HEM sanat ve mesleki eğitimler yanı sıra üniversiteye hazırlanan lise mezunlarına destek vermektedir.

İzmir İşkur Kursları
Türkiye’de hızla gelişen ve yenilenen kurumlardan biride İşkur Türkiye İş Kurumu olup, son 15 yıl içerisinde inanılmaz bir restorasyona uğramıştır. Kurum önünde kuyruk halinde bekleyen iş arayanlar yerine şimdi binlerce açık iş ilanı halinde gelmiştir Yaptığı yeniliklerden biride eğitim faaliyetleri olup, işsizlere öncelikle mesleki eğitim vermekte sonrada işe yerleştirmektedir. Eğitim esnasında aynı zamanda kursiyere 1000 TL’ye varan maaş vermektedir. Sağlık sigortası primleri eğitim boyunca yine İşkur tarafından verilmektedir. Sitemizde İzmir İşkur kursları ile ilgili detaylara ve güncel kurs bilgilerine yer verilmektedir.

İzmir Kosgeb Kursları
Ücretsiz kurslarda öğreneceğiniz meslek ile isterseniz bir firmada çalışmaya başlayabilir, isterseniz öğrendiğiniz deneyimleri kendi işinizi kurarak değerlendirebilirsiniz. Bunun için arkanızda devlet desteği her zaman var olacaktır. Kısa adı Kosgeb olan (Kosgeb’in Açılımı Ne Anlama Gelir Kosgeb’in açılımı, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) size kendi işinizi kurmanız konusunda maksimum 100 Bin TL’ye kadar maddi destek vermektedir. Bu desteğin %30’u hibe olup, herhangi bir geri ödeme yapılmamaktadır. Geri kalan kısım ise işinizi kurup, kazanmaya başladıktan 2 yıl sonrası faizsiz ve eşit taksitler ile geri ödenmektedir. Kosgeb girişimcilik desteklerinden yararlanabilmek için öncelikle tamamlamanız gereken 70 saat sürecek eğitim bulunmaktadır. Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu sürekli bulabileceğiniz bir eğitim olup, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak İzmir’de açılması planlanan Kosgeb kurslarını görebilirsiniz.

İstanbul ve Ankara’da Ücretsiz Kurslar
Sitemiz genelde İzmir’de yer alan eğitimlere ayrılmış olması nedeniyle sayfada daha çok İzmir’de yer alan eğitim kurumları tanıtıldı. Aşağıda yer alan linklerden İstanbul ve Ankara’da yer alan ücretsiz kurs fırsatlarını görebilirsiniz. İstanbul’da İsmek Ankara’da ise Beltek, Belmek ve Etisem kursları öne çıkmaktadır. Detaylarına aşağıda yer alan linklerden ulaşabilirsiniz.

İstanbul: https://www.ismekkurs.com/istanbul-ucretsiz-kurslar
Ankara: https://www.kursu.biz/ankara-ucretsiz-kurslar

İzmir’de yer alan kurslar hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, ilerleyen zamanlarda İlçe belediyeleri tarafından sağlanan kursları burada sizlerle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.