İzmit

Tarihi bir ilçe olan İzmit aynı zamanda Kocaeli ilimizin de merkezi ilçesidir. Bir çok insan bu nedenle Kocaeli’ye genelde İzmit olarak kullanmaktadır. Tarihi geçmişi çok eskiye dayanan İzmit sınırları içinde yapılan tarihi kazılarda M.Ö. 3000 Yılına ait yaşam belirtileri bulunmuştur.

Yine aynı şekilde tarihi kaynaklara bakıldığında bir çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı görülmektedir. Marmara Bölgesinin en gelişmiş ilçeleri arasında yer alan İzmit sanayi alanında oldukça başarı elde etmiştir. Yine aynı şekilde sanat ve meslek eğitimleri ile sürekli istihdam alanı oluşturan kursları oldukça geniş kapsamlıdır.

İzmit’te yaşayanların ücretsiz yararlanabilecekleri kursları arasında İzmit Belediyesi İzmek, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi KOMEK ile HEM ve MEM kursları bulunur. Konunun devamında bu kurumları ve sağladığı imkanları ele alacağız.

Kocaeli İzmit

İzmek Kursları (İzmit Belediyesi)
Yaklaşık 350 bin insanın yaşadığı ilçede özellikle sanat ve meslek eğitimlerinden İzmit Belediyesi önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir. 2009 Yılında faaliyetlerine başlamış olan İzmek popüper eğitimlerinde yer aldığı 62 branşta eğitim vermektedir.

Belki sizi şaşırtacak ama İzmit genelinde 42 farklı noktada İzmek’in kurs merkezleri bulunmaktadır. Oldukça geniş kapsamlı tutulan eğitimlerin arasında aynı zamanda 8 farklı yabancı dil bulunmaktadır. Sitemizde İzmek branş listesi ve kurs merkezlerine dair bilgilendirmeyi bulacaksınız.

Komek Kursları (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi)
Ücretsiz sanat ve meslek kursları denince akla hiç şüphesiz İsmek gelmektedir. İstanbul’un her yerini İsmek kurs merkezleri ile dolduran kurum’un bir diğer örneği ise Kocaeli ilimizde yaşanmaktadır. Komek kursları Kocaeli’nin tüm ilçelerinde yer almakta olup, en fazla şube yine İzmit ilçemizde bulunmaktadır.

Komek İzmit kursları kapsamında ilçemizin 13 farklı noktasında şubeleri bulunmaktadır. Gündoğdu, Leyla Atakan, Mehmet Ali Paşa, Kuruçeşme, Mevlana, Yahya Kaptan, Mimar Sinan, Seka Kaynak Atölyesi, Tepeköy, Kireçocakları, Umuttepe, Maria Anne ve geçtiğimiz açılan Serdar şubesi ile ilçemizde dopdolu eğitimlere imza atmaktadır. Sitemizde yine aynı şekilde Komek İzmit şubesi ve branş detaylarını bulabilirsiniz.

İzmit Halk Eğitim Merkezi
Yukarda yer alan ücretsiz kurslara alternatif olarak devletimizin güzide eğitim kurumu olan İzmit Halk Eğitim Merkezi bulunmaktadır. Zorunlu ilköğretim dönemini tamamlamış herkesin katılabileceği kurslar hakkında tarihi bilgiler eklenmemiştir. Eğitim almak isteyenlerin kurs merkezi bizzat gelerek başvuru yapmaları gerekir.
Ömerağa Mahallesi Şahabettin Bilgisu Caddesi No:111
0262 321 48 61

İzmit Mesleki Eğitim Merkezi
Nice kalfa, usta ve usta öğreticilerin yetiştidiği İzmit Mesleki Eğitim Merkezi hakkındada geçmişe dair bilgiler yer almamaktadır. Kalfalık ve ustalık belgesine ihtiyaç duyanlar, meslek edindirme isteyenler buradan yararlanabilirler. Aşağıda adres ve iletişim bilgilerine yer verilmektedir.
Sanayi Mahallesi İzmit Küçük Sanayi Sitesi
0262 335 07 94

The Author

fatma Aydın

Merhabalar; ben Fatma Aydın. Ülkemizin dört bir köşesinde hizmet veren ücretsiz kurslar hakkında bilgi alabileceksiniz. Kurs rehberiniz olacak bu siteden en güzel şekilde yararlanmanız için bilgi paylaşımı yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.