Komek (Konya Meslek Kursları)

Ekonomisi çalışkan insanlar ve üretime dayalı olan Türkiye Cumhuriyeti yani cennet vatanımızın sırtı bu şekilde yere gelmez. Evet değerli arkadaşlar özellikle son yıllarda uygulanan eğitimli ve meslek sahibi insan projesi ile daha da gelişeceğimiz konusunda emin olabilirsiniz.

Özellikle son yıllarda il ve ilçe belediyelerinde başlayan sanat ve meslek edindirme kursları Türkiye’nin dört bir yanında yer almaya başlıyor. Bu sayfada kısa adı KOMEK olan (Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarını) tanıma imkanı bulacağız.

Konya Meslek Eğitimleri

Komek 2021-2022 Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?
Yılda üç farklı zaman diliminde kayıt olma imkanı bulacağınız kurslara 2021-2022 döneminde güz dönemi kayıtları son bulmuş olup, şimdi ise 18 Ocakta başlayan kayıtlar 1 şubatta sona erecek. Bahar dönemi kayıtları 366 branşta, Komek, ASEM ve uzaktan eğitim fırsatlarıyla sizleri bekliyor.

Komek Kursları Nedir?
Ana ekseni sanat ve meslek edindirme kursları olan Komek Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan ve finanse edilen bir kurumdur. Komek denince Türkiye’nin bir diğer gelişmiş kenti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları KO-MEK ile karışmaktadır. Bu sayfada toprak bakımından en büyük nüfus bakımından 7. büyük ili olan Konya ve ücretsiz meslek kurslarını ele akacağız. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları için ayrıca bir sayfa ayrılmıştır.

Kimler Yararlanabilir?
Hepinizin bildiği gibi sanat ve meslek edindirme kursları zorunlu öğrenim yaşını tamamlamış bireylere yönelik olup, alt yaş sınırı uygulanmaktadır. Kurslarda bu yaş sınırı 16 olarak belirlenmiş olup, 16 yaş üzeri herkes ücretsiz olarak kurslardan yararlanabilir. Bunun için her yıl 3 farklı kayıt dönemi bulunmaktadır.

Yüzlerce Branşta Ücretsiz Kurs
Yapılan hizmetler göstermelik olmadığını eğitim çeşitliğine bakarak kolayca anlayabilirsiniz. Her yıl artarak devam eden eğitimler şuan yaklaşık 200 farklı branşa yükselmiştir. 37 Alanda sanat ve mesleki eğitimleri bulacağınız Komek branş listesi ayrıca bir sayfa olarak yayınlanmıştır. Hobi, kültür, sanat ve meslek edinmenizi sağlayacak alanları aşağıdaki listede ve http://www.komek.org.tr/alanbrans.php sayfasında bulabilirsiniz.

Konya Meslek Edindirme

Çocuklar İçin Komek Yaz Okulu
Sanat ve meslek eğitimleri 16 yaş üzeri bireylere yönelik olduğuna bakmayın çocuklar ve gençler içinde mümkün olduğu her fırsatta onları komek eğitimleri ile buluşturmaktadır. 2 Yıl önce ilk olarak Konya il merkezinde başlattığı ve çocukların çok güzel bir yaz tatili geçirmesini sağlayan Komek yaz okulu geçtiğimiz yıl il merkezi dahil kurs merkezi bulunan ilçelerde yapılmıştır. Çocuklara Dini Bilgiler, Siyer ve Kur’an-ı Kerim dahil eğitimlerin verildiği yaz okulu ücretli olup, sembolik olarak 100-150 TL gibi bir ücret alınmaktadır.

Öğrenciler İçin Genç Komek Kursları
Sürekli hizmet verme çabası içinde olan Konya Büyükşehir Belediyesi son olarak 2015 yılında yine çok özel bir uygulamaya imza attı ve 8-16 yaş arası çocuklar için hafta sonu severek katılacakları kursları hayata geçirdi. Genç komek adını verdiği bu uygulama ile 8-16 yaş arası çocuklar okulları dışında dini ve değerler eğitimi ile büyüdüklerinde iş hayatında ihtiya duyacakları İngilizce ve Arapça eğitimleri almaktadır.

Kurslardan Nasıl Yararlanırsınız?
Öncelikle yaz okulu dışında kalan tüm eğitimler ücretsiz olup, yapmanız gereken tek şey kayıt tarihlerinde başvuru yapmaktır. Bunun için sayfanın en üst kısmında güncel kayıt tarihleri yer almaktadır. Her yıl iki farklı başvuru tarihi bulunmaktadır. Kayıtların başlaması ile birlikte kurum ve sitemizde kayıt linki yayınlanmaktadır. Sadece başvuruların alındığı zamanlarda aktif olan bu linki sizlerle paylaşacağız.

Komek ile ilgili daha fazla bilgi almak için https://www.kursbilgisi.com/komek/ bağlantıya tıklayabilirsiniz.

The Author

fatma Aydın

Merhabalar; ben Fatma Aydın. Ülkemizin dört bir köşesinde hizmet veren ücretsiz kurslar hakkında bilgi alabileceksiniz. Kurs rehberiniz olacak bu siteden en güzel şekilde yararlanmanız için bilgi paylaşımı yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.