Sizde bir işyeri kurmak kendi işinizin sahibi olmak istiyorsanız işte size fırsatlar. Ücretsiz kurslar kapsamında size en yakın kurs merkezinden dilediğiniz alanda bilgi, beceri ve meslek sahibi olurken Kosgeb ile kendi işletmenizi kurma imkanına kavuşacaksınız. Hemde devlet katkısı ile %70’e varan hibe desteğiyle yapmanız gereken tek şey Kosgen uygulamalı girişimcilik kursuna katılarak kuracağın işin projesini sunmaktır.

Kosgeb Kursları Nedir?

Kısa adı Kosgeb olan Türkiye cumhuriyeti küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığıdır. İş kurmak, başarmak isteyenleri önce eğiten sonrasında ise hibe + uzun vadede kolayca ödeme imkanı ile faizsiz kredi desteği sunan devlet kurumudur.

Kosgeb imkanlarından yararlanmak
Öncelikle mutlaka girişimcilik kursuna katılmanız ve eğitim sonunda projenizi idareye iletmeniz gerekmektedir. Aklınıza gelecek herşey olabilir. Örneğin ücretsiz kurs imkanları ile saç bakımı ve güzellik eğitimi alıp meslek edinmiş olabilirsin kendine kosgeb desteği ile bir kuaför & güzellik merkezi açabilirsiniz. Yada bilgisayar donanım kursuna katılıp bilgisayar bakım onarım alanında bilgi ve deneyim sahibi oldunuz size uygun biryerde bilgisayar teknik servis açabilirsiniz.

kosgeb-kurslari

Kosgeb Hibe ve Kredi Desteği

Değerli arkadaşlar şunu unutmayın işyeri açmak için ilk etapta kosgeb’e güvenmeyin bir miktar sermayeniz olması gerekmektedir. Çünkü kurum sizin yaptığınız masrafları, ödemeleri karşılamaktadır. Yani siz işinizi kurun, iç düzen, gerekli araç ve malzemeleri temin edin sonrasında ise Kosgeb bu masrafları maksimum 30 bin TLye kadar karşılamaktadır.

Ne Kadarı Ne Kadarı Kredi
Yukardaki satırdada belirttiğim gibi maksimum 30 bin TL çünnkü küçük ve orta ölçekli işletmeler için değerli arkadaşlar fabrika kurmuyoruz küçük bir esnaf için bu miktar oldukça makuldur.

Kosgeb Geri Ödeme Yöntemi
Yukarda belirtilen miktarın bayanlar ve özürlü vatandaşlarımızda %70 erkeklerde ise %60’ı hibe olarak verilmektedir. Yani bir bayan 30 Bin TL kullandığında sadece 9 Bin TL geri ödeme yapacaktır. Taksitle ve faizsiz olarak uzun dönemde kazanmaya başladığınızdan itibaren kolayca ödersiniz.

Kosgeb Kurs Merkezleri

kurum’un kendine özgü eğitim ve kurs merkezleri bulunmayıp girişimcilik eğitimleri il ve ilçelerinizde bulunan halk eğitim merkezleri belediyeler tarafından sunulan eğitim merkezleri aracılığı ile sağlanmaktadır. Web sitemizde Türkiyenin her yerinden sizlere duyurduğumuz ücretsiz kurs merkezleri yüzlerce branş içinde kosgeb alanıda mevcut olabilmektedir.

Kimler Yararlanabilir

 • Girişimcillik kursuna katılanlar
 • Emekli olmayanlar
 • Adına açılmış işyeri olmayanlar
 • Projesi onaylanan herkes

Yukarda verdiğimiz bilgiler genel olup detaylı bilgi için kosgeb eğitimlerinin verildiği kurs merkezlerinden alabileceksiniz.  Yeni açılacak kurslar hakkında bilgi ve duyurular https://www.ucretsizkurs.net ve sosyal ağlarda yer alan bilgilendirme sayfalarımızda yapılacaktır.

Size en yakın kosgeb hizmet merkezi müdürlüğü, açılacak olan kurslar ve merak ettiğiniz soruların cevabı için aynı zamanda yandaki linkten yararlanabilirsiniz.

 

40 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba,

  İstanbul/Küçükçekmece Sefaköy’de oturuyorum.Açılıcak olan kurslardan nasıl haberdar olabilirim.

  1. Betül: İkitelli Kosgeb Müdürlüğünden başvuru yapabilirsiniz.

 2. Başvuru için aradım.Ancak organizasyon işlerinde destek ve eğitim verilmediğini söylediler…

  1. Betül: Tam olarak yapacağınız iş hangi branşa giriyor. Örnek: Kongre ve ticari fuar organizasyonu

 3. Merhaba,
  Hangi branşa girdiğini tam olarak bilmiyorum. Ama ilgilendiğim iş dediğim gibi doğumgünü, kına gecesi, mevlid vs gibi…

  1. Betül: Yandaki aşağıdaki linke tıkladığında Kosgeb’ın destek verdiği yada vermediği sektörlerin listesini göreceksin.
   https://www.ucretsizkurs.net/kosgeb-hangi-projelere-destek-veriyor

 4. Ankara/Çankaya’da oturuyorum en yakın kursun nerede olduğunu öğrenebilirmiyim.

  1. Melisa: Yandaki linke tıklayarak Ankarada açılacak olan tüm kosgeb kurslarını görebilirsin. http://www.kosgebsubeleri.com/ankara-kosgeb

 5. Ben %44 ozurlu bir bayanim ayrica emekliyim ve 5 tane cocugum var onlarin gelecegine katkida bulunmak icin kosgeb egitimi alip is yeri acmak istiyorum yardimci olurmusunuz.

  1. Fatma hanım; Maalesef kosgeb eğitimlerinden emekli vatandaşlarımız yararlanamıyor.

 6. Merhaba ben melek taşkıran mersinden kosgebe formu doldurdum kursun açılmasını bekliyorum prejem perde nevresim ev tekstili ve çeyizttr

 7. Merhaba bende kosgep kurslarına katılmak istiyorum
  Baş vuruda her hangi bir ücret talep
  Ediliyormu. Teşekkür ederim

  1. Hatice: Hiç bir ücret talep edilmez.

 8. mrb. Şuan hazırda Fotoğraf olan bir fotoğraf stüdyosunu Devir alıp çalıştırmak istiyorum. Kosgeb girişimcilik kursu bunu destekler mi nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Sevinç: Bu konuyu danışmanlara bizzat sorunuz.

 9. Merhaba ben kuaför kursuna kayıt olmak istiyorum ama nasıl olacak nereye baş vurabilirm tşkler

  1. Sevda: Kosgeb kurslarında mesleki eğitimler yoktur. Hangi il ve ilçede yaşıyorsunuz?

 10. Merhabalar ben bi pastane açmak istiyorum girisimcilik destegine ihtiyacim var ve ilk olarak ne yapmam gerekiyo nerelere başvurup kayıt yaptirmam gerekiyo gidileçek yolları yazarsanız çok sevinirim

  1. Kader: İlk olarak yaşadığınız yerde uygulamalı girişimcilik kursların katılmalısın. Zaten orada her şey öğretecekler.

 11. Betül: Merhaba öncelikle yaşadığınız il yada ilçede açılacak olan kosgeb kurslarından yararlanmaktır. 15 gün sürecek olan eğitimde tümd detayları göreceksiniz. Hatta kendinize güveniniz iki kat daha artacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2018