Kosgeb Kursları

Sizde bir işyeri kurmak kendi işinizin sahibi olmak istiyorsanız işte size fırsatlar. Ücretsiz kurslar kapsamında size en yakın kurs merkezinden dilediğiniz alanda bilgi, beceri ve meslek sahibi olurken Kosgeb ile kendi işletmenizi kurma imkanına kavuşacaksınız. Hem de devlet katkısı ile %70’e varan hibe desteğiyle yapmanız gereken tek şey Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursuna katılarak kuracağın işin projesini sunmaktır.

Kosgeb Kursları Nedir?

Kısa adı Kosgeb olan Türkiye Cumhuriyeti küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığıdır. İş kurmak, başarmak isteyenleri önce eğiten sonrasında ise hibe + uzun vadede kolayca ödeme imkanı ile faizsiz kredi desteği sunan devlet kurumudur.

Kosgeb imkanlarından yararlanmak
Öncelikle mutlaka girişimcilik kursuna katılmanız ve eğitim sonunda projenizi idareye iletmeniz gerekmektedir. Aklınıza gelecek her şey olabilir. Örneğin ücretsiz kurs imkanları ile saç bakımı ve güzellik eğitimi alıp meslek edinmiş olabilirsin kendine kosgeb desteği ile bir kuaför & güzellik merkezi açabilirsiniz. Yada bilgisayar donanım kursuna katılıp bilgisayar bakım onarım alanında bilgi ve deneyim sahibi oldunuz size uygun bir yerde bilgisayar teknik servis açabilirsiniz.

kosgeb-kurslari

Kosgeb Hibe ve Kredi Desteği

Değerli arkadaşlar şunu unutmayın işyeri açmak için ilk etapta kosgeb’e güvenmeyin bir miktar sermayeniz olması gerekmektedir. Çünkü kurum sizin yaptığınız masrafları, ödemeleri karşılamaktadır. Yani siz işinizi kurun, iç düzen, gerekli araç ve malzemeleri temin edin sonrasında ise Kosgeb bu masrafları maksimum 30 bin TLye kadar karşılamaktadır.

Ne Kadarı Ne Kadarı Kredi
Yukardaki satırdada belirttiğim gibi maksimum 30 bin TL çünnkü küçük ve orta ölçekli işletmeler için değerli arkadaşlar fabrika kurmuyoruz küçük bir esnaf için bu miktar oldukça makuldur.

Kosgeb Geri Ödeme Yöntemi
Yukarda belirtilen miktarın bayanlar ve özürlü vatandaşlarımızda %70 erkeklerde ise %60’ı hibe olarak verilmektedir. Yani bir bayan 30 Bin TL kullandığında sadece 9 Bin TL geri ödeme yapacaktır. Taksitle ve faizsiz olarak uzun dönemde kazanmaya başladığınızdan itibaren kolayca ödersiniz.

Kosgeb Kurs Merkezleri

kurum’un kendine özgü eğitim ve kurs merkezleri bulunmayıp girişimcilik eğitimleri il ve ilçelerinizde bulunan halk eğitim merkezleri belediyeler tarafından sunulan eğitim merkezleri aracılığı ile sağlanmaktadır. Web sitemizde Türkiyenin her yerinden sizlere duyurduğumuz ücretsiz kurs merkezleri yüzlerce branş içinde kosgeb alanıda mevcut olabilmektedir.

Kimler Yararlanabilir

  • Girişimcillik kursuna katılanlar
  • Emekli olmayanlar
  • Adına açılmış işyeri olmayanlar
  • Projesi onaylanan herkes

Yukarda verdiğimiz bilgiler genel olup detaylı bilgi için kosgeb eğitimlerinin verildiği kurs merkezlerinden alabileceksiniz.  Size en yakın kosgeb hizmet merkezi müdürlüğü, açılacak olan kurslar ve merak ettiğiniz soruların cevabı için aynı zamanda yandaki linkten yararlanabilirsiniz.

The Author

fatma Aydın

Merhabalar; ben Fatma Aydın. Ülkemizin dört bir köşesinde hizmet veren ücretsiz kurslar hakkında bilgi alabileceksiniz. Kurs rehberiniz olacak bu siteden en güzel şekilde yararlanmanız için bilgi paylaşımı yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.